Hlavní obsah

Bezosova raketa absolvovala další turistický „skok do kosmu“. Se šesti lidmi na palubě

Ze vzletové rampy na raketové střelnici Corn Ranch v Texasu se ve čtvrtek odpoledne našeho času vznesla suborbitální raketa New Shepard. Stroj společnosti Blue Origin amerického miliardáře Jeffa Bezose dopravil kabinu s posádkou do výšky zhruba 107 kilometrů, čímž se šest osob na palubě na několik desítek sekund podívalo do kosmického prostoru.

Foto: Twitter Blue Origin

Osazenstvo pilotované suborbitální mise NS-20

Článek

Start letu, který pokořil pomyslnou hranici mezi zemskou atmosférou a vesmírným prostorem, proběhl v 15:59 SELČ.

Mezinárodně uznávaná pomyslná „hranice vesmíru”, tzv. Kármánova hranice, se nachází právě ve výšce 100 kilometrů. Z pohledu americké armády nicméně vesmír začíná 80,4 km vysoko.

„Po 10 minutách a třech sekundách suborbitálního letu rakety New Shepard je šestičlenná posádka mise NS-20 zpět na zemi. Kabina dosáhla maximální výšky 107,068 km a na chvíli tak nakoukla do kosmického prostoru,“ shrnul na svém Twitteru specialista na kosmonautiku Michal Václavík z České kosmické kanceláře a ČVUT v Praze.

Oné výšky kabina dosáhla po přibližně čtyřech minutách od startu. Posádka měla podle Václavíka na několik desítek sekund zažít stav blízký stavu mikrogravitace.

„Předpokládá se, že stejně jako u předcházejících startů vystoupá kabina do výšky mírně nad 100 km nad zemským povrchem a posádka (pět mužů a jedna žena) zažije přibližně čtyřminutový stav beztíže. Celá mise – od okamžiku startu až po přistání – by měla trvat přes 10 minut,“ popsal pro Novinky ještě před startem popularizátor kosmonautiky Milan Halousek z České kosmické kanceláře a České astronomické společnosti.

Poté upřesnil, že posádka prožila zhruba tři minuty stavu beztíže. Necelých sedm a půl minuty po startu podle Halouska motoricky přistála nosná raketa a asi 10 minut a tři sekundy po startu zdárně dosedla pomocí padáků i kabina s lidmi.

Spokojené osazenstvo

Šlo nyní o 20. let rakety New Shepard (proto byla mise označená jako NS-20), ovšem o teprve čtvrtý pilotovaný let s posádkou – po třech startech uskutečněných v loňském roce.

Sestavu zákazníků na palubě v kabině NS-20 tvořil manželský pár Sharon a Marc Hagleovi, kteří jsou podle Halouska zajímavou dvojicí – jde o významné filantropy v oblasti kultury, umění, vědy a zdraví. „A jsou to i velcí podporovatelé vzdělávání dívek na celém světě,“ doplnil.

Dalšími cestujícími byli podle portálu Space.com obchodník Marty Allen, podnikatel a učitel Jim Kitchen a George Nield, prezident společnosti Commercial Space Technologies. Tuto pětici platících pasažérů doplnil dlouholetý zaměstnanec Blue Origin Gary Lai, hlavní architekt New Shepardu.

Všichni již po přistání spokojeně vystoupili z kapsle. Zajímavostí je, že Kitchen držel při vystupování z kabiny New Shepard po přistání v ruce kus látky s číslici „194“. „Je to učitel a cestovatel, který již navštívil všech 193 zemí světa uznaných OSN. Vesmír byla jeho destinace číslo 194,“ zmínil pro Novinky Halousek.

Na palubě měl původně být i mladý americký komik a herec Peter M. Davidson, avšak kvůli posunu startu z 23. března nakonec z důvodu pracovních povinností neletěl.

Druhý ve vesmíru, pátý na Měsíci

Nosič New Shepard je pojmenován po americkém astronautovi Alanu Shepardovi, který se na svůj historický suborbitální let v lodi Freedom 7 vydal 5. května 1961 a stal se po Juriji Gagarinovi druhým člověkem v kosmickém prostoru, ale nikoli na oběžné dráze.

Stal se také pátým člověkem, který kráčel po Měsíci – v roce 1971 působil v roli velitele mise Apollo 14, kdy se pro veřejnost proslavil zejména odpalem golfových míčků na lunárním povrchu.

Výběr článků

Načítám