Článek
Raketa společnosti miliardáře Jeffa Bezose, jinak taktéž šéfa Amazonu, se k testovací misi NS-15 bez posádky vznesla z texaské základny Van Horn.
Jeff Bezos. Zakladatel Amazonu snící o vesmíru
Nakoukla do vesmíru
„Nejvyšší bod dráhy byl 105,6 km a New Shepard tak nakoukl za hranici zemské atmosféry do kosmického prostoru. Po 7 minutách a 22 sekundách je raketa zpátky na zemi. Po 10 minutách a 8 sekundách také kabina pro posádku,” shrnul na Twitteru popularizátor kosmonautiky a astronom Michal Václavík z České kosmické kanceláře, který působí i v Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze.
Po 7 minutách a 22 sekundách je raketa zpátky na zemi. Po 10 minutách a 8 sekundách také kabina pro posádku. Testovací let NS-15 rakety New Shepard tak byl plně úspěšný. pic.twitter.com/Ie27E142cr
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 14, 2021
Raketový stupeň zvládl plynulé vertikální přistání poblíž odpalovací rampy a – prázdná – kapsle sestoupila na západotexaskou poušť pomocí padáků, píše Reuters.
Budoucí pasažéři mají zažít pět minut stavu beztíže
New Shepard je znovupoužitelná tzv. suborbitální raketa, jde o komerční projekt vesmírného turismu. Jméno stroj dostal na počest prvního amerického astronauta ve vesmíru Alana Sheparda.
Blue Origin úspěšně otestovala start i přistání svého korábu pro vesmírné turisty
Blue Origin hodlá podnikat s turisty suborbitální lety, při nichž se modul pro šestičlennou posádku přiblíží k hranici vesmíru, případně ji překoná, ale nedosáhne oběžné dráhy kolem Země. Lidé na palubě mají při této výpravě zažít přibližně na pět minut beztížný stav.
Dva základní moduly stanice Gateway dopraví k Měsíci SpaceX, rozhodla NASA
Velkým konkurentem pro Bezosovu kosmickou firmu je zejména společnost SpaceX podnikatele a miliardáře Elona Muska.