Článek
Možnost mobilní systémové komunikace je dnes nepostradatelná ve většině společností, které chtějí držet krok s konkurencí. Na rychlý vývoj se snaží firmy reagovat a přizpůsobit tomu své pracovní procesy i způsob komunikace. Obchodník, technik či bankéř můžou díky svému notebooku pracovat kdekoliv a komunikovat s kýmkoliv. To samozřejmě usnadňuje práci a zároveň zlepšuje služby klientům.
"Dnes je již trh zaplaven notebooky celého spektra výkonnostní i cenové pyramidy. Za cenu kolem 30 000 Kč bez DPH seženete velmi solidní stroj, který se bez problémů vyrovná nejednomu stolnímu PC (desktopu). Není však problém koupit low-endový notebook za cenu pod 20 000 s DPH." říká Petr Murmak, manažer portálu Cdr.cz, na kterém lze získat o těchto produktech komplexní info.
"Pokud jde o dělení notebooků, tak musím konstatovat, že žádné "oficiální" kategorie neexistují, protože každý výrobce dělí notebooky jinak." Tvrdí Petr Murmak a dodává: "Např. IBM rozlišuje výkonné, lehké a tenké a ultra lehké. Asus zase svůj sortiment dělí na "digitální domácnost", "multimediální", "výkonné" a "lehké a tenké". Hewlett Packard se naproti tomu věnuje již čistě firemní oblasti, byť i nadále nabízí poměrně širokou paletu modelů."
Nicméně i přes tento nedostatek se můžeme pokusit tuto problematiku stručně zmapovat. Za jedno z možných oficiálních dělení by šlo označit trojici:
- DTR (DeskTop Replacement)
- Full-Size
- T (Thin and Lite)
Toto dělení ale již v současné době nedostačuje. Bere totiž v potaz hlavně spotřebu. Průvodním jevem je totiž zejména rozdíl ve váze a výkonu. Zde bychom našli více kategorií:
- ultra-lehké - pod 2 kg, osazované Ultra Low Voltage a Low Voltage procesory
- lehké - hmotnost nad 2 kg, osazované hlavně Low Voltage procesory
- standardní - hmotnost kolem 3 kg, všechny typy mobilních procesorů
- DTR - hmotnost silně nad 3, kg - např. kolem 3,5 kg i více, bývají osazeny variantami desktopových procesorů
Dále můžeme vzít v potaz i možnosti a použití notebooku, kde by šlo odlišit tyto základní typové kategorie:
- firemní či kancelářské notebooky - stačí integrovaná grafika a průměrný výkon i výdrž na baterie
- manažerské notebooky - tyto jsou již výkonné, i když často stále s integrovanou grafikou; důležitá je výdrž na baterie
- mobilní pracovní stanice - zde jde o velmi výkonné i drahé stroje pro CAD apod. s profesionální grafickou kartou, výkonným procesorem, množstvím RAM, rychlým 7200ot. diskem atd.
- multimediální notebooky - s velkým displejem a např. i TV tunerem, 6-kanálovou zvukovou kartou, výkonnou herní grafickou kartou apod.
Tolik tedy o noteboocích na úvod. Příště se podíváme na to, jaký typ zvolit pro jaký druh práce.