Článek
„Vláda se v následujících 14 dnech bude zabývat navýšením rozpočtové kapitoly ministerstva školství. Povedeme také politickou debatu o doplnění rozpočtu některých resortů v dalších týdnech. Zatím nebudu říkat konkrétní částky, ale ta debata je poměrně pokročilá,“ uvedl Bek.
Je přesvědčený, že „v prvním kroku“ se splní slib z loňského září o přidání čtyř miliard korun. „O dalším navýšení budeme dál jednat,“ řekl Bek.
Pokud by ty peníze nedoputovaly na nepedagogy, tak dojde de facto k přelévání peněz od toho avizovaného zvyšování učitelských platů k těm jiným pozicím
Školské odbory požadovaly šest miliard, což podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka ministr neodmítl. Další finance pro školství by se měly podle něj řešit v prvním pololetí tohoto roku.
Obce nechtějí na učitele připlácet, věří v další úpravy
„Já jsem panu ministrovi oznámil, že ho chceme podpořit a že oslovíme tedy i premiéra a jeho prostřednictvím K5 (formát předsedů pěti vládních stran), aby opravdu vzdělávání bylo tou financovanou prioritou, jak mají ve vládním prohlášení,“ řekl Dobšík.
Vládní politici budou debatovat o rozdělení neutracených peněz z minulého roku. Loňský rozpočet skončil se schodkem 288,5 miliardy korun. Předpokládal se deficit 295 miliard korun.
Maximální počet hodin výuky financovaný z rozpočtu
Odbory by se s ministerstvem školství měly finálně pravděpodobně dohodnout na maximálním počtu hodin výuky financovaných ze státního rozpočtu na základních školách příští týden, řekl Dobšík. Ministerstvo bude podle něj asi moci vyjít vstříc personálním požadavkům malotřídních škol tak, aby se nemusely v těchto školách masivně snižovat učitelské úvazky.
Zároveň se na dnešní schůzce zabývali platy nepedagogů. „Pokud by ty peníze nedoputovaly na nepedagogy, tak dojde de facto k přelévání peněz od toho avizovaného zvyšování učitelských platů k těm jiným pozicím,“ řekl Dobšík.
Podle ministra si po událostech na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde po střelbě zemřelo 14 lidí, žádá „nový pohled vlády“ také zajištění bezpečnosti. Posílit by se mohl rozpočet vnitra. Bek očekává, že se bude debatovat i o dalších financích pro kulturu.
Ministerstvo školství rozepisuje rozpočet pro školy na přelomu ledna a února. Začátkem příštího měsíce by tak měly mít jasno, s jakou sumou mohou počítat. Podle Beka resort připravil varianty. Původně se předpokládalo, že by se z rozpočtu hradilo o 17 000 nepedagogických pozic méně.
„Redukce financí bude mnohem menší, nebude to víc než 8000 pozic. Finální výsledek se může změnit, může to být méně,“ podotkl ministr. Dodal, že do škol pak mohou mířit ještě i dodatečné prostředky.
Tři z deseti ZŠ v Česku by podle návrhu měly od září snížit učitelské úvazky
Podle místopředsedkyně školských odborů Markéty Seidlové je pořád ve hře 8000 neobsazených míst nepedagogů. Ta pravděpodobně budou muset být dofinancována z navýšených platů učitelů. Problém je podle ní nyní přehozený na ředitele, kteří budou muset zajistit chod škol.
Problém je podle Seidlové větší u samostatných jídelen nebo například dětských domovů, které fungují samostatně, a nikoliv při škole. Tato zařízení nedostanou ani peníze, které by měly být navíc pro učitele.
Odboráři si podle Dobšíka připravovali velmi krizový scénář, který by mohl vrcholit případně stávkou v příštím pololetí. Ten je podle něj odstíněn, přispěje k tomu otevřená debata mezi odbory a ministerstvem. „Ale jsme ve střehu,“ dodal Dobšík. Důležitá je podle něj i příprava rozpočtu školství na příští rok, vyjednávat by se mělo také o poměru rozpočtu školství vůči HDP.
Bek se v pátek účastnil zasedání vedení odborového svazu školství. S odboráři se dohodl na pravidelných jednáních. Odboráři požadují mimo jiné navýšení tarifů učitelů i nepedagogických pracovníků.