Článek
Jak informovala agentura AP, která zprostředkovala i video, 5. března studentka Sophie Pearsonová (23) pohlédla z okna a uviděla tvora, jak si pochoduje venku na zahradě. Logicky ji to ohromilo.
Že jde skutečně o tento vzácný druh, potvrdili i britští ornitologové.
Původním domovem bažanta diamantového (Chrysolophus amherstiae) jsou horské svahy v Tibetu, jižní Číně a severní Barmě (Myanmaru). Druhové latinské jméno dostal po manželce guvernéra Indie Williama Pitt Amhersta, připomíná na svém webu Zoopark Chomutov.
Kukačka dovede do cizího hnízda snést vejce během čtyř vteřin a zmizet
V současné době se chová jako okrasný pták, přičemž ve své domovině žije v horských lesích a na zimu sestupuje do nižších poloh.
Výrazný pohlavní dimorfismus
Do Evropy byli kohouti poprvé dovezeni v roce 1828. Podle zooparku se začali nejprve křížit se samicemi bažanta zlatého – slepice bažanta diamantového byly dovezeny až později. Pravý čistokrevný bažant diamantový tak byl v Evropě vždy vzácný. V dnešní době se Světová organizace pro chov bažantů (WPA) zasazuje o chov čistokrevných jedinců.
V Chile probíhá sčítání populace ohrožených tučňáků Humboldtových
Vyskytuje se u nich výrazný pohlavní dimorfismus (tj. samec vypadá jinak než samice).
Samice jsou hnědě kropenaté, zatímco samci patří k nejkrásněji vybarveným bažantům na světě. Vybarvují se kolem druhého roku života. Samci mají ocasní pera 90 až 110 centimetrů dlouhá, celková délka jejich těla může dosahovat 140 až 170 cm.