Článek
V rukou expertů z American University prošly listy špenátu několikastupňovým procesem úprav, k nimž patřilo praní, odšťavňování, sušení, ruční drcení v hmoždíři a následné „vylepšení“ získané látky dusíkem.
Z této látky pak vědci vyrobili uhlíkové nanoplátky, jež urychlují reakce ve vodíkových palivových článcích i v bateriích využívajících kov a vzduch. Ukázalo se, že tyto nanoplátky jsou jako katalyzátor účinnější než jejich protějšky založené na drahé platině.
Je levný a ekologický
Nanoplátky přirovnal list The Daily Mail ke kouskům papíru. Ve skutečnosti jsou však nesrovnatelně menší, a navíc také asi tisíckrát tenčí než vlas. „Tato práce naznačuje, že udržitelné katalyzátory lze vyrobit z přírodních zdrojů. Metoda, kterou jsme vyzkoušeli, může produkovat vysoce aktivní katalyzátory na bázi uhlíku ze špenátu, který je obnovitelný,“ vyzvedl výsledky experimentu Shouzhong Zou, šéf projektu.
Jak to vypadá uvnitř katalyzátoru během jízdy? Američan vyrobil průhledný kus
„Jsme přesvědčeni, že to překonává komerční platinové katalyzátory v aktivitě i stabilitě,“ dodal. On a jeho kolegové zdůrazňují, že jejich katalyzátory jsou nejen účinnější, ale také daleko levnější a ekologicky vhodnější.
Rostliny jako nástroj k výrobě katalyzátorů již zkoušely i jiné vědecké týmy. Ty však sáhly po trávě nebo rýži.