Článek
Výsledky, o kterých jsme již loni informovali, tehdy prezentovala Česká školní inspekce. Nejnižší míru vzdělání vykazují podle nich studenti středních odborných škol.
„Finanční gramotnost není žádná věda pro ekonomy, ale základní dovednost pro každého. Proto do toho jdeme a chceme, aby se studenti v penězích vyznali aspoň tak dobře, jako se dnes vyznají na TikToku,“ říká hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).
Vzdělávací akce pro pedagogy
Na výsledky inspekce kraj loni zareagoval nabídkou vzdělávacích akcí pro pedagogy.
Testování PISA: Finančně negramotných je 15 procent českých patnáctiletých
„Finanční gramotnost je mezipředmětová disciplína, která není většinou na školách pevně připojena k žádnému předmětu. Ukazujeme cestu pedagogům, jak ji vyučovat například v hodinách občanské nauky nebo matematiky,“ uvedla ředitelka Vzdělávacího institutu pro Moravu (VIM) Leona Sapíková.
Kampaň pro studenty, o které kraj referuje na webu, je nyní navazujícím krokem. Podle Sapíkové bude v Jihomoravském kraji, ale snahou institutu je rozšířit ji i po celé republice.
„Mladí musí umět zacházet s penězi, jinak mohou mít problémy už od začátku dospělého života. Studenti odborných škol jsou budoucí živnostníci a podnikatelé, proto je pro nás zásadní, aby si řádné hospodaření osvojili,“ sdělil krajský radní pro školství Karel Jurka (ODS).
Náklady jeden milion
Kampaň je z dílny VIM, který akci povede. Polovinu z nákladů jednoho milionu korun pokryla Nadace České spořitelny. Zapojí se i další subjekty.
Odbornou část zaštítí zástupci organizace Nekrachni. Se sdílením kampaně mezi studenty pomohou studentské parlamenty.
Jak naučit děti hospodařit s penězi
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_gR_3/6cQHD/deti-penize.jpeg?fl=cro,56,0,1687,949%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)