Článek
Zkamenělý exemplář byl nalezen v oblasti Charnwood Forest poblíž Leicesteru v severní Anglii. Stáří zdejších skal se datuje až do období před 600 miliony lety.
Tato fosilie je první svého druhu a výzkumníci podle agentury Reuters věří, že jde o nejstaršího tvora, který měl kostru.
The geologists who discovered the new fossil have named it 'Auroralumina attenboroughii' in honour of Sir David Attenborough.
— British Geological Survey (@BritGeoSurvey) July 26, 2022
The first part of its name is Latin for ‘dawn lantern’, in recognition of its great age and resemblance to a burning torch 🔥https://t.co/ggohT4UQnr https://t.co/Pgfs7WGUrS pic.twitter.com/I4wSO6ankH
O objevu nyní informoval paleontolog Phil Wilby z vládní agentury British Geological Survey, jenž byl mezi skupinou badatelů, kteří se v roce 2007 vydali do Charnwood Forest zkoumat místo obsahující více než 1000 fosilních nálezů.
Příbuzný žahavců
Vědcům se od té doby podařilo datovat fosilii Auroralumina attenboroughii analýzou radioaktivního materiálu v okolní hornině a identifikovat ji jako živočicha patřícího do období zvaného ediakara.
Ediakara, rovněž ediakar nebo ediakaran, je nejmladší perioda/útvar proterozoika (starohor). Začíná přibližně před 635 miliony lety (kdy končí kryogén) a končí před 542 miliony lety (kdy začíná prvohorní kambrium). |
Odborníci určili, že predátor je příbuzný skupině žahavců. Kmen žahavci zahrnuje mořské sasanky, medúzy či korály. „Tímto jsme posunuli existenci této skupiny o 20 milionů let nazpět,“ poznamenal Wilby.
„Poprvé jsme schopni říci, že před 560 miliony let existovala nějaká skupina živočichů, kteří vypadali stejně jako moderní zvířata, kteří měli kostry, kteří byli predátory a kteří žili v koloniích,“ shrnul pro zpravodajskou stanici BBC.
Podle něj stvoření disponovalo jakousi „stopkou“ a „pohárem“. „A na něm, nebo uvnitř se nacházel polyp velmi podobný mořské sasance se spoustou malých chapadel, která sloužila k chytání potravy,“ popsal Wilby.