Článek
Vědci využili techniku tzv. řízené evoluce k objevu nových molekul. Metoda spočívá ve vytvoření velké knihovny obsahující obvykle několik biliard náhodných sekvencí DNA nebo RNA.
Cílem je pak objevit mezi nimi takové, které by umožnily nukleové kyselině obsažené v DNA nebo RNA fungovat jako enzym se schopností produkovat světlo či barvu.
Odhalit specifickou nemoc
Mimo jiné odborníci našli způsob, jak přeměnit tyto molekuly na senzory, které se aktivují pouze v přítomnosti určité cílové molekuly, tedy např. nějakého viru nebo bakterie. Jeden senzor pak dokonce úspěšně použili v praxi, konkrétně k detekci látek z viru SARS-CoV-2. Další senzory by měly v budoucnu posloužit k určení specifických nemocí.
Výzkumníci z Brna i ze zahraničí „naučili“ bakterii zpracovávat cukr z biomasy
„Naše nové DNA enzymy se jmenují Aurora a Apollon. Aurora generuje purpurové záření, zatímco Apollon produkuje žlutou barvu. Aurora je citlivější, ale žlutý signál z Apollona lze pozorovat pouhým okem bez speciálního vybavení. To by mohlo být užitečné pro diagnostické testy na místech s omezenými zdroji nebo nedostatkem vyškoleného personálu,“ uvedl jeden ze spoluautorů studie Martin Volek.
Podle vedoucího výzkumu Edwarda Curtise může mít enzym Apollon, který se vyznačuje pouhým okem viditelnou žlutou barvou, podobné výhody, jako měly antigenní testy v porovnání s PCR testy při pandemii covidu. Antigenní varianta byla levnější a použít ji zvládl prakticky kdokoliv a kdekoliv.
„Pokud nastane další pandemie, chceme být lépe připraveni než při té poslední. Součástí kýžené připravenosti je i schopnost rychle vyvinout testy pro určení různých chorob,“ řekl Curtis.
Dva vědecké články výzkumníků zveřejnil vědecký časopis Nucleic Acids Research: první o DNA enzymu Apollon, druhý o Auroře.
Počtvrté v historii Země. Vědci prokázali, že dvě symbiotické formy života splynuly v jeden organismus
Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR je mezinárodně uznávaná vědecká instituce. Jejím hlavním posláním je základní výzkum například v oblasti chemické biologie a medicinální chemie, organické a materiálové chemie, biochemie a molekulární biologie.
Nedílnou součástí poslání ústavu je přenos výsledků základního výzkumu do praxe. Mezioborové zaměření výzkumu ústí do řady aplikací v medicíně, farmacii a dalších odvětvích.