Hlavní obsah

Astronomové zkoumají nejnebezpečnější asteroid za 50 let, srážka by měla sílu 400 Hirošim

3:02
3:02

Poslechněte si tento článek

České Budějovice

Astronomové dále zkoumají asteroid s označením 2024 YR4, o kterém jsme již informovali a který by se podle nejaktuálnějších informací při malé pravděpodobnosti 2,3 procenta mohl za sedm let střetnout se Zemí. Jedná se i tak o nejnebezpečnější těleso za posledních 50 až 100 let. Při srážce by srovnalo se zemí 2000 kilometrů čtverečních, tedy plochu asi čtyřikrát větší, než je Praha. Srážka by měla energii 400 hirošimských bomb.

Astronom Miloš Tichý ukazuje Novinkám, jak se asteroid 2024 YR4 přiblížil k Zemi Video: Pavel Orholz, Novinky

Článek

Novinkám o tom po úterním mítinku asteroidové hlídací skupiny při OSN řekli Jana Tichá a Miloš Tichý z Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti.

„Nyní je nejdůležitější, abychom zjistili co nejvíce o tom tělese. Jak jeho složení, tak jaké budou možnosti jeho pozorování v roce 2028, kdy by se měl znovu přiblížit Zemi. Na druhou stranu je důležité nevytvářet paniku. Pravděpodobnost srážky je jen 2,3  procenta,“ uvedla ředitelka českobudějovického planetária Tichá s tím, že pravděpodobnost srážky je však i přes toto malé procento větší než u asteroidů za posledních padesát let.

Miloš Tichý, který vede observatoř na Kleti, pak upozornil, že asteroid má sice rozměr mezi 35 až 70 metry, ale při srážce by napáchal velké škody na určitém území.

Stromy podávají svědectví o tunguské události, ničivé explozi v roce 1908

Věda a školy

„Pokud jde o energii, pak by při srážce se Zemí byla na úrovni 400 hirošimských bomb. Bylo by to podobné jako v roce 1908 po dopadu tunguzského meteoritu na Sibiři, kdy bylo zlikvidováno 2000 kilometrů čtverečních plochy, což je pro představu českokrumlovský a českobudějovický okres dohromady,“ popsal Tichý.

Při opravdu málo pravděpodobných scénářích by se asteroid 2024 YR4 střetl se Zemí 22. prosince roku 2032.

Vesmírem letí asteroid, který by v roce 2032 mohl zasáhnout Zemi

Svět

„V současné době se dále pozoruje. Vzdaluje se od Země a slábne. Bude pozorovatelný do začátku dubna, ale to už bude jen v dosahu těch největších dalekohledů. Potom zmizí z našeho dohledu,“ vysvětlila Tichá.

Zmínila, že astronomové hledají i předoběhová data v archivech. „Pak budeme čekat právě do roku 2028, kdy nastane další pozorovací okno. To by snad mělo upřesnit tu dráhu natolik, abychom mohli definitivně říct, jestli máme řešit srážku se Zemí, nebo nemáme,“ konstatovala Tichá s tím, že první měření ukazují, že se jedná o kamenné těleso, případně železo-kamenné.

„V současné době je však srážka se Zemí opravdu velmi málo pravděpodobná,“ zopakovala Tichá.

Odstartovala mise Hera na ochranu Země před asteroidy, podílejí se i Češi

Věda a školy

Zdevastuje v roce 2182 naši planetu srážka s asteroidem Bennu? Vědci to nevylučují

Věda a školy

Související články

Výběr článků

Načítám