Článek
Výbuch podle vědců vyšel od supermasivní černé díry v jedné galaxii, která se nachází v centru galaktického shluku Ophiuchus.
Uvolnilo se při tom přibližně pětkrát více energie než při dosud největší explozi od černé díry zaznamenané lidmi ve vesmíru, což bylo detekováno ve shluku galaxií MS 0735 74 v roce 2003.
Černou díru v Mléčné dráze obíhají podivné objekty
„Už jsme viděli výbuchy v centrech galaxií dříve, ale tento nový je skutečně, skutečně masivní. A nevíme, proč je tak velký,” poznamenala k nynějšímu objevu podle webu Phys.org australská astrofyzička Melanie Johnstonová Hollittová.
„Ale stalo se to velmi pomalu – jako výbuch ve zpomaleném filmu, který trval stovky milionů let,” dodala vědkyně.
Událost tak v systému Ophiuchus utvořila jakousi velkou výduť v okolním horkém plynu. Ta hraničí s oblastí vyplněnou rádiovým vyzařováním. Tyto radiové emise z elektronů jsou – pravděpodobně z důvodu aktivity černé díry – zrychleny téměř až na rychlost světla.
Díky údajům ze čtyř přístrojů
Objev byl učiněn díky kombinaci údajů získaných ze čtyř zařízení sledujících vesmír. Jde o rentgenové teleskopy na oběžné dráze: Chandra, jenž patří NASA, a XMM-Newton Evropské kosmické agentury (ESA).
Dále o pozemní zařízení Murchison Widefield Array v Austrálii a systém teleskopů Giant Metrewave Telescope v Indii.
K radiovému pozorování kupy galaxií v souhvězdí Hadonoše vedl autory objevu článek slovenského astrofyzika Norberta Wernera z Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, který našel „vykousnutí” v rentgenovém profilu horkého plynu pozorovaného galaktického shluku.
Astronomové zachytili nejsilnější výbuch ve vesmíru
Předloni jsme například psali o jiném typu nejsilnějšího výbuchu v kosmu. Tehdy šlo o rychle se opakující radiový signál označený FRB 180309.