Článek
Od doby, kdy v roce 1986 sonda Voyager 2 prosvištěla kolem Uranu a roku 1989 kolem Neptunu a cestou pořídila jejich detailní portréty, astronomové přemýšleli, proč tyto dvě planety – ve většině ohledů extrémně podobné – měly tak nápadně odlišné barvy, připomíná server Science Alert.
New research has revealed the true colours of some of our Solar System's gas giants. Whilst images from Voyager 2 in the 1980s depicted the Uranus and Neptune as green and a rich blue respectively, UK astronomers have revealed their real colours: https://t.co/MgwHT5i1c7 pic.twitter.com/KmBLQ46rKh
— The Royal Society (@royalsociety) January 5, 2024
V nové studii, publikované v prosinci 2023 v Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (tzv. měsíční přehled britské Královské astronomické společnosti), astronomové překvapivě ukázali, že planety jsou si svou barevností velmi podobné a mají světlý zelenavě modrý odstín.
Nereálné zobrazení planet kdysi vzniklo kvůli použití barevných filtrů, které měly dát vyniknout některým detailům na jejich povrchu.
„Mezi Uranem a Neptunem je nepatrný rozdíl v odstínu modré, ale důležité je tu slovo nepatrný,“ citoval list The New York Times Leigha Fletchera, astronoma z univerzity v britském Leicesteru. Podle něj výsledky nového výzkumu pomůžou „uvést věci na pravou míru“.
Běžné barevné úpravy snímků
Neptun býval zobrazován jako temně modrý a Uran jako zelenomodrý, přičemž snímky planet pořídila při průletu kolem nich v 80. letech právě sonda Voyager 2. Fotografie obou ledových obrů se ale v době vzniku upravovaly zejména co do sytosti barev, aby na nich byly zřetelnější některé podrobnosti.
New images reveal what Neptune and Uranus really look like: pic.twitter.com/e6Jah29mAv
— University of Oxford (@UniofOxford) January 5, 2024
„V době vzniku se mezi planetárními vědci vědělo o tom, že sytost barev je uměle upravená, a obrázky byly zveřejněny s poznámkou, která na to upozorňovala, ale povědomí o tom se časem vytratilo,“ vysvětlil podle zpravodajské stanice BBC vedoucí výzkumného týmu Patrick Irwin z Oxfordské univerzity.
Barevné úpravy snímků vesmírných objektů jsou běžné, pracuje se s nimi kvůli tomu, aby fotografie byly pro lidské oko zřetelnější.
Odstín Uranu se mění v závislosti na ročním období
Nově astronomové kvůli přesné představě o barevnosti Neptunu a Uranu využili spektrograf na Hubbleově vesmírném dalekohledu a snímky z obřích teleskopů v Chile.
Vyčetli z nich mj. i to, že barevnost planety Uran se mírně mění v závislosti na ročním období a planeta má zelenější odstín v době, kdy je jeden z jejích pólů nakloněn blíže Slunci.