Článek
Kdyby člověk sledoval pohyb měsíce Naiad z povrchu druhé Neptunovy oběžnice, Thalassy, viděl by, jak se Naiad kolem prolétá v klikatém vzoru, dvakrát shora i zdola. Tato událost by se opakovala každé čtyři oběhy – vždy, když Naiad Thalassu o jedno kolo „předběhne“.
Naiad tak polovinu cesty stráví nad Thalassou, polovinu pod ní.
Odborníci z NASA takové vzájemné chování mezi sobě blízkými nebeskými tělesy popisují jako tzv. rezonanci neboli svázané oběžné dráhy. Specifický vzorec pohybu, jako je u těchto dvou měsíců Neptunu, však dosud vědci nepozorovali.
Obě orbity jsou stabilní
Jak k takovému jevu může dojít? Podle vědců musel Neptun nejprve narušit původní dráhu oběhu svých přirozených družic (tedy měsíců), když v hluboké minulosti navázal na svou oběžnou dráhu obrovský měsíc Triton.
Triton (nebo též Neptun I) je největší z měsíců planety Neptun, objeven byl v roce 1846 britským astronomem Williamem Lassellem. Je to jediný známý velký měsíc ve sluneční soustavě (s průměrem 2700 km) s retrográdním pohybem – to znamená, že obíhá v protisměru rotace své planety. |
To způsobilo, že se Naiad stočil na nakloněnou oběžnou dráhu ještě předtím, než se usadil v oné, jak píše agentura Reuters, „jakési baletní rezonanci“ s měsícem Thalassa.
Před rokem vletěla sonda Voyager 2 do mezihvězdného prostoru
Tělesa spolu pomyslně závodí, přičemž se obě tomu druhému vyhýbají – respektive tančí – proto, aby se sobě vyhnula. Jejich orbity jsou tedy díky tomuto vzájemnému působení nadále stabilní.
Oběžné dráhy jsou od sebe průměrně 2000 kilometrů, Naiad se ale vlní a naklání takovým způsobem, že vždy, když Thalassu předhoní, je zhruba 3500 km daleko od ní.
Oba výše popisované měsíce identifikovala již v roce 1989 kosmická sonda Voyager 2. Od jejího vstupu do mezihvězdného prostoru uplynul už rok.
Astronomové objevili 20 nových měsíců Saturnu, překonal tak Jupiter
Poměrně nedávno astronomové objevili i dvacet nových měsíců Saturnu, který se tak stal planetou s nejvíce měsíci ve sluneční soustavě. Jupiter tím pádem klesl na druhé místo.