Článek
"To, že jsme našli jednu z malých, těžko odhalitelných planet, zvyšuje váhu přesvědčení, že s klesající velikostí roste četnost výskytu planet exponenciálně," citoval server ScienceAlert australského výzkumníka Dennise Stella, který přispěl k objevu planetky u 228 světelných let vzdálené hvězdy.
Exoplaneta nese označení Kepler-37b a má průměr zřejmě menší než 4000 kilometrů. Vzhledem k tomu, že planetka má poměrně krátkou oběžnou dráhu s periodou 13 dní, bude velmi horká a bez atmosféry.
"Bude mít nejspíš kamenitý povrch a nejspíš (podobně jako Měsíc k Zemi) bude nastavená k hvězdě pouze jednou stranou, která tak bude zřejmě neuvěřitelně horká s teplotou kolem 400 stupňů Celsia, zatímco odvrácená strana je velmi chladná," odhaduje profesor Tim Bedding, který se na výzkumu rovněž podílel.
Objev byl možný díky pokračující misi sondy Kepler s vesmírným teleskopem, který vyslala NASA v roce 2009. Teleskop umožnil sledování 150 000 cizích hvězd. Planety vědci zjišťují na základě kolísání záření při průchodu planet přes kotouč jejich slunce.