Článek
Tři z nových přirozených družic jsou drobné, jejich průměr dosahuje pouze tří až šesti kilometrů. Za pomocí havajského teleskopu je objevil tým vedený Američanem Scottem Sheppardem z vědeckého institutu ve Washingtonu.
„Saturn je měsíční král,“ uvedl Sheppard v prohlášení.
Thanks to @CarnegiePlanets' Scott Sheppard discovering 20 new moons of Saturn, it has surpassed Jupiter for the most moons in our Solar System! (And you can help name them!) https://t.co/SBjXdZZ7qI pic.twitter.com/n1Fln9OmWs
— Carnegie Science (@carnegiescience) 7. října 2019
Vědci odhadují, že měsíce jsou pozůstatky jiných, větších družic, které se před dávnými časy roztříštily po střetu s asteroidem nebo kometou.
Jeden nový měsíc obíhá Saturn v neuvěřitelné vzdálenosti 24 milionů kilometrů.
„Tyto nové měsíce dokazují, že Sluneční soustava bývala kdysi velmi chaotickým místem,“ řekl Sheppard, podle něhož většinu menších těles buď formující se planety pohltily, nebo je odmrštily mimo své gravitační pole.
Obíhají většinou v opačném směru, než se točí planeta
Většina nových měsíců obíhá prstencovou planetu v opačném směru, než se Saturn točí; ve směru planety, jak je tomu většinou zvykem, obíhají pouze tři.
Jedno z nově objevených těles obíhá Saturn v neuvěřitelné vzdálenosti 24 milionů kilometrů. Pro srovnání se Měsíc nachází průměrně 384 400 kilometrů od Země.
Jupiter má dalších 12 měsíců, zjistili vědci. Hrozí, že se srazí
Ačkoli se donedávna mělo za to, že nejvíce měsíců má Jupiter, astronomové vždy považovali ty Saturnovy za velmi zajímavé. Ledový měsíc Europa je podle amerického vesmírného úřadu NASA jedním z nejslibnějších míst v naší soustavě, které by mohlo obsahovat život – pod silnou vrstvou ledu se na jednom z pólu pravděpodobně nachází celý oceán.
Život na Europě vyloučit nelze, Mars však stále vede, tvrdí čeští vědci
Ve výtryscích ze Saturnova měsíce se našly nové organické sloučeniny
Zmrzlý povrch, který by mohl ukrývat životodárnou tekutinu, má i největší Saturnův měsíc Titan nebo gejzíry posetý Enceladus.