Článek
Středeční „vesmírná procházka“ letových inženýrek amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s cílem pracovat na zlepšení energetického systému ISS měla podle plánu oficiálně začít ve 12:50 SEČ, stalo se tak ale o čtvrt hodiny dříve.
Už ve 12:35 totiž přepnuly své skafandry na vnitřní baterie, čímž tyto mise vždy fakticky začínají. Finální přípravy na jejich výstup ven ze stanice tak probíhaly rychleji, než se čekalo.
Watch @NASA TV now as @Astro_Jessica and @Astro_Christina get ready to begin a 6.5-hour spacewalk at 6:50am ET to upgrade power systems on the orbiting lab. #AskNASA | https://t.co/yuOTrYN8CV pic.twitter.com/11rUMH4zuU
— Intl. Space Station (@Space_Station) 15. ledna 2020
Baterie vyměňují na staničním integrovaném nosníku P6, na kterém jsou umístěné solární panely. Nosník se nachází přibližně 400 kilometrů nad zemským povrchem.
Brzy vyšlo najevo, že Kochová má potíž s kamerou a světly na své helmě. Její kolegyně Meirová se to pokusila vyřešit, nicméně řídící středisko v Texasu oběma ženám doporučilo raději kameru a světelnou sestavu z helmy odstranit a neztrácet snahou o opravu drahocenný čas.
This narrated 3-D animation describes today's spacewalking tasks planned for @Astro_Jessica and @Astro_Christina necessary to upgrade power systems on the orbiting lab. #AskNASA | https://t.co/yuOTrYN8CV pic.twitter.com/OcVj1kqhoV
— Intl. Space Station (@Space_Station) 15. ledna 2020
Animace aktuální pracovní směny u ISS.
Práce mimo ISS se musely posunout
Jedná se o první výstup mimo laboratoř na oběžné dráze v tomto roce a první ze dvou těchto operací v lednu.
První ženský tým vstoupil do otevřeného kosmu. Astronautky vyměnily regulátor napětí
Astronautka Christina Kochová se stala ženskou rekordmankou v délce pobytu ve vesmíru
Poprvé spolu šly Kochová s Meirovou pracovat do otevřeného vesmíru loni 18. října, aby nahradily staniční regulátor napájení, který předtím vypověděl službu.
Šlo o historicky první čistě ženský výstup do volného kosmického prostoru. Původně měly už tehdy pokračovat v instalování lithium-iontových baterií, to se ale muselo odložit. Kochová teď v lednu vystoupila mimo interiéry ISS teprve podruhé, zatímco Kochová už popáté.
Astronauti úspěšně pokračovali v opravě magnetického detektoru záření u ISS
Na ISS nové baterie dopravili loni v září. Jedna váží 180 kilogramů a je tak výkonná, že nahradí dvě původní, které jsou už přes deset let staré. Nové baterie by měly orbitální komplex zásobovat elektřinou po zbytek jejího provozu.