Hlavní obsah

Astronauti z nezdařené mise lodi Starliner se vrátí na Zemi o dva týdny dříve

3:32
3:32

Poslechněte si tento článek

Washington

Dvojice astronautů, která od loňského června po problémech lodi Starliner nuceně zůstává na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se bude moci vrátit zpět na Zemi zřejmě o zhruba dva týdny dříve, než se dosud plánovalo. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Foto: NASA

Zadokovaná loď Boeing Starliner na vesmírné stanici, 3. července 2024. (Snímek je vyfocený na dlouhou expozici.)

Článek

Jak připomněla agentura Reuters, stávající plány počítaly s tím, že astronauti Barry Wilmore a Sunita Williamsová z nevydařeného letu Starlineru se vrátí domů na konci března, kdy byl plánován let mise Crew-10. Tuto misi zajišťuje společnost SpaceX, která měla časové problémy s výrobou nové kosmické lodi.

Úřad NASA se ale podle nového prohlášení rozhodl místo nově vyrobené použít loď Crew Dragon, která již do vesmíru letěla. Díky tomu bude možné uspíšit její start k orbitálnímu komplexu z 25. března na 12. března, pokud to nepřekazí například počasí.

Členové mise Crew-10 jsou americké astronautky Anne McClainová a Nichole Ayersová, japonský astronaut Takuja Óniši a ruský kosmonaut Kirill Peskov. Pár dní po příletu Crew-10 na ISS se zpět na Zemi vydá posádka mise Crew-9, a to Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov, se kterými odletí i Wilmore a Williamsová.

Američtí vesmírní trosečníci z mise Starliner zůstanou na ISS minimálně do března

Věda a školy

NASA konkrétně plánuje přivést dva astronauty Starlineru zpět na Zemi spolu s jejich dvěma kolegy z posádky vesmírné stanice kolem 19. až 20. března, čímž zkrátí jejich dlouhotrvající pobyt na oběžné dráze asi o dva týdny, poznamenal server CBS News.

Trump požádal o rychlý návrat

Vesmírná agentura NASA ohlásila dřívější návrat dvojice astronautů jen krátce poté, co na konci ledna zakladatel a šéf SpaceX Elon Musk na síti X informoval, že ho prezident Donald Trump požádal o co nejrychlejší dopravu obou astronautů domů.

Musk, který je Trumpovým blízkým důvěrníkem, zároveň kritizoval předchozího prezidenta Joea Bidena, že dvojici ponechal na oběžné dráze kolem Země příliš dlouho.

Zpravodajská televize CNN nicméně tehdy upozornila, že plán, kdy by SpaceX dopravila oba astronauty na Zemi, NASA připravila již před několika měsíci. V prosinci ale mise Crew-10 nabrala zpoždění, protože SpaceX si vyžádala více času na přípravu kosmické lodi.

Musk: Trump požádal o co nejrychlejší návrat trosečníků z ISS

Amerika

Wilmore a Williamsová se k ISS vydali loni 5. června na kosmické lodi Starliner, kterou vyrobila společnost Boeing. V kosmu měli původně zůstat jen několik dní, ale protože Starliner měl technické potíže, rozhodla NASA, že návrat v tomto plavidle není pro posádku bezpečný. Dvojice je od té doby uvázlá na ISS.

NASA si před deseti lety v rámci programu spolupráce s komerčními subjekty objednala kosmická plavidla u společností SpaceX a Boeing. Zatímco první let lodi Crew Dragon od SpaceX s posádkou se uskutečnil v roce 2020, Starliner od Boeingu kvůli četným průtahům při vývoji a následným odkladům nakonec s astronauty vzlétl až loni 5. června.

Na Mezinárodní vesmírnou stanici poletí svatební šperk i polské pirohy

Věda a školy

Ruská raketa Sarmat je totálním selháním. Putinovu zlobu si odskákali už dva šéfové Roskosmosu

Evropa

Výběr článků

Načítám