Článek
AMS je experimentální modul částicové fyziky pro měření záření ve vesmíru. Jedním z jeho úkolů je hledat důkazy o existenci antihmoty v kosmickém záření.
Za projektem stojí více než pět desítek institucí z 16 zemí, na přípravě zařízení se podílela i brněnská společnost G.L. Electronic.
Parmitano z Evropské kosmické agentury (ESA) a Morgan z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zahájili údržbu a opravu AMS v pátek 15. listopadu. Podle NASA jde o nejkomplikovanější servisní úkon od opravy Hubbleova teleskopu.
Astronauti jsou na další procházce na oběžné dráze
Astronautům se v polovině listopadu při prvním výstupu podařilo splnit všechny naplánované úkoly spojené s výměnou chladicího systému a opravou úniku chladicího média.
Ital a Američan musí znovu do vesmíru, oprava detektoru záření na ISS je náročná
Následující pátek mimo jiné připravili elektrické kabely pro pozdější zapojení, rovněž pomocí nástroje připomínajícího pákové kleště přestřihli osm nerezových trubek chladicího systému.
Velmi riskantní operace
Při posledním výstupu do volného vesmíru se též podařilo splnit všechny hlavní naplánované úkoly. Astronauti podle agentury Reuters nainstalovali na povrchu orbitálního komplexu nové čerpadlo chladicího systému a připojili je k trubkám, které přestřihli při minulém výstupu.
Jelikož postupovali rychleji, než se očekávalo, podařilo se jim ještě nad rámec hlavních úkolů na trubky nainstalovat speciální krycí pokrývku. Tím si ulehčili práci pro čtvrtý a poslední plánovaný výstup.
Podle NASA byly operace riskantní, protože přestřihnutím trubek vznikly na povrchu stanice ostré kraje. Těch se obvykle snaží inženýři vyvarovat, neboť kvůli nim hrozí narušení vnějšího pláště skafandrů, což by mohlo astronauty ohrozit na životě.
Při dalším výstupu budou mít za úkol zkontrolovat, jestli všechny v pondělí propojené trubky těsní a zda jimi bez problémů obíhá chladicí médium. Pokud bude vše v pořádku, AMS bude moci být znovu uveden do provozu a začne opět sbírat data. O případné další práci na AMS má NASA rozhodnout později.
Parmitano nyní završil svůj pátý výstup do otevřeného kosmu, jeho kolega Morgan už šestý. Podporu jim z paluby ISS poskytovala americká astronautka Jessica Meirová, která obsluhovala mobilní servisní systém, robotickou paži Canadarm2, která astronauty na „procházce“ přesunuje na patřičné pracovní místo. Celkově šlo už o 224. servisní úkon vykonaný vně stanice.
Posádku vesmírné stanice zradily toalety
Stávající šestičlennou posádku na oběžné dráze tvoří vedle Parmitana, Morgana a Meirové ještě americká astronautka Christina Kochová a ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Skripočka.