Článek
Léky používané ve vesmíru mají dobu trvanlivosti tři roky nebo méně. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odhaduje, že mise na Mars potrvají zhruba 36 měsíců, tedy zřejmě minimálně tři roky. A tím pádem déle, než některé medikamenty vydrží.
Prošlé léky jsou obvykle méně účinné a lze jen těžko předvídat, do jaké míry, uvádí autor studie Dan Buckland z Dukeovy univerzity v Severní Karolíně.
„Riziko spočívá v tom, že onemocnění v pozdějších fázích mise na Mars může mít závažnější následky, než ty na začátku mise, předtím, než lékům vyprší trvanlivost,“ uvedl odborník podle serveru The Guardian.
Na Měsíci je jeskyně, která by mohla posloužit jako útočiště
Polovina potenciálních léků je prošlá dříve než za tři roky
Buckland spolu se svými kolegy sestavil seznam léků používaných na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) - vycházeli z dat z roku 2023.
Zatím sice není jasné, jakými léčivy přesně by byli vybaveni astronauti směřující k rudé planetě, ty stejné jako na ISS by ale pro takovou misi nepochybně tvořily většinu.
Vědecký tým, který své poznatky zveřejnil v odborném časopise Microgravity, sehnal údaje o trvanlivosti k 91 ze 106 léků dostupných na ISS.
Bojový pilot Svoboda se připravuje na vesmírný let. Chce vzít puk podepsaný Dominátorem
Přes 50 z nich má dobu trvanlivosti kratší než 36 měsíců, včetně některých léků na bolest. Dalších 14 léčiv vydrží maximálně 24 měsíců - v této skupině jsou i některá antibiotika, antipsychotikum nebo léčivo pomáhající při silné alergické reakci.
Dobu trvanlivosti lze do jisté míry prodloužit, pokud se léky přebalí z původního balení do nového, uvádí autoři. To se často děje i na ISS. Předchozí studie navíc ukázaly, že astronauti na orbitální stanici používají léky denně, což naznačuje jejich význam při delším pobytu ve vesmíru.
„Doufejme, že tato studie může být vodítkem pro výběr vhodných léků, které vydrží po celou dobu mise, nebo pro navýšení množství léků s ohledem na sníženou účinnost,“ řekl Buckland.