Článek
Předchozí výzkum ukázal, že astronauti ztrácejí mezi jedním až dvěma procenty kostní hmoty za každý měsíc strávený v kosmickém prostoru. Při letu, který trvá šest měsíců, tak člověk přijde až o 12 procent kostní, ale i svalové hmoty. Úbytek způsobuje mikrogravitace, při které na lidské tělo nepůsobí tíha.
Je možné, že se po nějaké době dostaneme do ustáleného stavu, nebo že budeme nadále ztrácet kostní hmotu. Nedovedu si představit, že bychom o ni přicházeli tak dlouho, dokud by nám nezbylo nic.
Aby vědci zjistili, jak se astronauti zotavují po návratu na Zemi, skenovali zápěstí a kotníky 17 astronautů před, během a po pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Bohatý kosmický týden: evropská raketa a čínské družice, posun ISS i průlet kolem Merkuru
„Kostní hmota, kterou kosmonauti ve vesmíru ztratili, se rovnala množství, o které by na Zemi přišli až za několik desetiletí,“ sdělil spoluautor studie Steven Boyd z kanadské univerzity v Calgary, který vede McCaigův institut pro zdraví kostí a kloubů.
Chybějí roky tvorby kostní hmoty
Vědci zjistili, že hustota holenních kostí devíti astronautů se po roce pobytu na Zemi ještě zcela neobnovila. Stále jim chybělo přibližně 10 let kostní hmoty. Nejpomaleji se zotavovali ti, kteří absolvovali nejdelší mise, jež se na ISS pohybovaly od čtyř do sedmi měsíců.
„Čím více času strávíte ve vesmíru, tím více kostní hmoty ztratíte,“ poznamenal Boyd.
NASA zkoumá vliv pobytu ve vesmíru na člověka. Organismus se mění
Podle něj to vyvolává obavy ohledně plánovaných misí na Mars, při nichž by astronauti mohli strávit ve vesmíru až několik let. Výzkumníci nicméně zatím netuší, jestli se bude řídnutí kostí při takto dlouhém pobytu ve vesmíru stále zhoršovat.
Pokud si kosti těla člověk představí jako Eiffelovu věž, bude to, jako by se ztratily některé spojovací kovové tyče, které drží konstrukci dohromady.
„Je možné, že se po nějaké době dostaneme do ustáleného stavu, nebo že budeme nadále ztrácet kostní hmotu. Nedovedu si představit, že bychom o ni přicházeli tak dlouho, dokud by nám nezbylo nic,“ prohlásil Boyd.
Jiný výzkum: třetina bude ohrožena osteoporózou
Modelová studie z roku 2020 předpokládá, že během tříletého letu na Mars bude 33 procent astronautů ohrožovat osteoporóza.
Osteoporóza umí zmrzačit i zabít
Osteoporóza je metabolická kostní choroba, která se projevuje řídnutím kostní tkáně. V kostech se vytvářejí póry, dochází k úbytku vápníku a jiných minerálů. Příčinou obecně může být podvýživa, nedostatek pohybu, věk či menopauza. Projevuje se bolestmi zad, snadnou lomivostí kostí, zmenšením tělesné výšky, horší pohyblivostí a vytvořením hrbu. |
Některé odpovědi by mohl přinést výzkum, který vědci v současné době provádějí na astronautech, kteří strávili alespoň rok na palubě ISS. Nová studie publikovaná v odborném časopise Scientific Reports také ukázala, jak kosmický let mění strukturu samotných kostí.
Překvapení: vůbec poprvé se podařilo vypěstovat rostliny v měsíčním prachu
„Pokud si kosti těla člověk představí jako Eiffelovu věž, bude to, jako by se ztratily některé spojovací kovové tyče, které drží konstrukci dohromady,“ popsal Boyd. „A když se vrátíme na Zemi, posílíme to, co zbylo, ale nové tyče vlastně nevytvoříme,“ dodal.
„Během jednoho dne jsem se opět cítil jako pozemšťan“
Některá cvičení jsou pro udržení kostní hmoty lepší než jiná, zjistila také studie. Např. cvičení nazývané mrtvý tah se ukázalo jako výrazně účinnější než běh nebo jízda na kole, což naznačuje, že v budoucnu by se astronauti měli zaměřit spíše na posilování spodní části těla.
Vesmírná loď Starliner se vrátila na Zemi
Kosmonauti, kteří byli většinou fyzicky zdatní muži ve věku kolem 40 let, si podle Boyda obvykle drastického úbytku kostní hmoty nevšimli.
Kupříkladu Kanaďan Robert Thirsk (na úvodní fotografii), který strávil ve vesmíru nejdelší dobu ze všech kanadských astronautů (takřka 205 dní), uvedl, že jeho kosti a svaly se po návratu na Zemi zotavovaly nejdéle.
„Ale během jednoho dne po přistání jsem se opět cítil jako pozemšťan,“ zmínil v doprovodném prohlášení ke studii.