Hlavní obsah

Astronaut Feustel: Po Krtečkovi chci vzít do vesmíru Aleše Svobodu

Brno

Česko bude mít možná v jedné vesmírné misi hned dva zástupce. S Alešem Svobodou, který se na ni připravuje v německém Kolíně nad Rýnem, by totiž mohl letět i jeho americký kolega, astronaut Andrew Jay Feustel. S nemalou dávkou hrdosti o sobě hovoří jako o „adoptovaném českém astronautovi“. Svobodův let považuje pro vědu a ekonomiku ČR za klíčový.

Rozhovor s americkým astronautem Andrewem FeustelemVideo: Vladimír Klepáč, Novinky

Článek

Feustel je se svojí manželkou Indirou, jejíž maminka pocházela z Moravy, velkým podporovatelem budoucího českého astronauta.

„Při svém prvním letu jsem vzal do vesmíru básně Jana Nerudy Písně kosmické a českou vlajku, při druhé to byl legendární Krteček, při další pak kopie kresby Měsíční krajina z Terezína. Teď chci vzít Aleše Svobodu,“ řekl Novinkám s úsměvem. Svobodu osobně zná a bedlivě sleduje jeho současnou přípravu na let.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Americký astronaut Andrew Feustel při návštěvě brněnské hvězdárny

Svoboda a Feustel možná budou v jedné misi

Feustel má Česko hluboko v srdci. Velmi si váží toho, že je již přes dvě dekády považován za „adoptovaného českého astronauta“. Svobodovu misi bere za svou, automaticky hovoří o tom, že je to „naše šance, kterou nesmíme promarnit“. Společný let do vesmíru je jeho velkým přáním.

Budoucí astronaut Svoboda zahájil výcvik. V novém animovaném příběhu mezitím bere děti do vesmíru

Věda a školy

„Tvrdě pracujeme na tom, abychom mohli tento sen uskutečnit,“ zdůraznil Feustel.

Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Americký astronaut Andrew Jay Feustel v brněnské hvězdárně. V odraze její ředitel Jiří Dušek

Poprvé coby vědec geofyzik letěl do vesmíru v roce 2006 v raketoplánu Atlantis. Až do konce minulého roku byl astronautem amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Nyní pracuje pro vesmírnou společnost VAST, která má v plánu vybudování kosmické stanice nové generace s cílem být poskytovatelem vesmírných služeb a pořádat soukromé mise, v nichž si například daný stát zaplatí cestu svého astronauta do kosmu.

Japonci poslali do vesmíru první dřevěnou družici

Věda a školy

Navíc NASA i se svými vysloužilými astronauty počítá a má dlouhodobě v plánu je průběžně zařazovat i do nových misí.

Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Americký astronaut Andrew Feustel v brněnské hvězdárně

Svoboda je nyní záložním astronautem Evropské kosmické agentury (ESA). Jeho let přijde Českou republiku na zhruba 1,5 miliardy korun. Pokud vše vyjde podle předpokladů, mohl by na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) odletět do tří let. Přestože česká vláda s letem počítá, Feustel doufá, že „dokážeme získat pro tuto inciativu další podporu veřejnosti i průmyslu“.

Let astronauta se Česku vrátí - mnohonásobně

Přestože se o projektu hovořilo jako o extrémně vysoké investici s pochybnou návratností, odborníci poukazují na to, že tomu tak není. Odhaduje se, že finance vložené do letu každého astronauta se danému státu časem vrátí dokonce až osminásobně.

Česko by mělo kosmickým aktivitám věnovat velkou pozornost, řekl Pavel na festivalu

Věda a školy

„Ten potenciál je opravdu obrovský, a to nejen pro firmy z oblasti kosmického průmyslu. Každý let do vesmíru pomáhá nejen v jeho rozvoji, ale otevírá další možnosti v oblasti vědy a výzkumu. Navíc v České republice jsou věda a vesmír hluboce zakotveny. Je tedy na čem stavět,“ zdůraznil astronaut.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Aleš Svoboda při setkání s fanoušky

V ČR je momentálně asi 150 firem a institucí, které se zabývají výzkumem vesmíru a vývojem či výrobou vesmírných technologií. Boom prožívají především vesmírné firmy z Brna, kde vznikl v roce 2021 Brno Space Cluster, a to jako první sdružení kosmických firem ČR.

Zdaleka nejde jen o pouhou montáž minisatelitů. Například výsuvné rameno navržené a vyrobené přímo v moravské metropoli společností Frentech Aerospace nyní míří na evropské sondě JUICE k Jupiteru. Ke špičkovým připravovaným projektům patří QUVIK, což bude první český vesmírný dalekohled. Od roku 2027 by s ním měli vědci z oběžné dráhy Země sledovat srážky neutronových hvězd a černé díry v nejvzdálenějších částech dosud známého vesmíru.

Foto: Vladimír Klepáč, Novinky

Andrew Feustel (vpravo) s ředitelem brněnské hvězdárny Jiřím Duškem

„Let Aleše Svobody může být velkou příležitostí pro české kosmické firmy zapojit se do významných mezinárodních projektů a ovlivnit tak příznivě celou ekonomiku České republiky. Potenciální zisk je obrovský a ukáže se v dlouhodobém horizontu,“ vysvětlil Feustel.

Stát vybere vesmírnou misi pro astronauta Svobodu nejpozději v roce 2026, oznámil Kupka

Věda a školy

Česko si zaslouží Remkova nástupce

Devětapadesátiletý americký astronaut se stal 494. člověkem ve vesmíru. Na svých misích v něm strávil 225 dní, z toho 61 hodin při celkem devíti výstupech ve volném kosmickém prostoru. S respektem připomíná první let československého kosmonauta Vladimíra Remka na oběžnou dráhu Země v roce 1978, nicméně je přesvědčen o tom, že ČR si již zaslouží mít jeho nástupce.

Foto: Hvězdárna a planetárium Brno

Americký astronaut Feustel se hrdě hlásí k tomu, že je „adoptovaný český astronaut“.

Nepochybuje o tom, že Svoboda tuto roli zvládne. Zhruba polovinu astronautů tvoří vojáci, druhou vědci. Feustel zdůraznil, že Svoboda využije nejen své schopnosti vojenského pilota, ale při pobytu na ISS se zapojí také do výzkumu. Řešit bude sedm vědeckých projektů z ČR.

Pokud prý zbude alespoň chvilka času, rád by se s ním podíval na některý z dílů animovaného Krtečka. Ten plyšový, vyrobený v Moravské ústředně v Brně, který s ním v roce 2011 letěl do vesmíru, je vystaven coby propagátor vědy mezi dětmi v Americkém centru v Praze.

Do vesmíru bych rád vzal české pivo nebo koláče, tvrdí Andrew Feustel

Věda a školy

Americký astronaut předal kresbu židovského chlapce muzeu v Terezíně

Věda a školy

Výběr článků

Načítám