Článek
Mexico City vyrostlo na pozůstatcích hlavního aztéckého města Tenochtitlánu. V samotném jeho centru, takzvaném Velkém chrámu (Templo Mayor), našli vědci zatím 676 lebek slepených k sobě vápencem a tvořících věž, která má kolem šesti metrů v průměru.
Lebky byly dříve součástí velkého dřevěného rámu zvaného tzompantli. Ten tvořily vodorovné dřevěné tyče, na které měly být naraženy lebky zajatců a padlých nepřátel. Tyče byly nasazeny na kůly a lebky byly vystaveny na „odiv“ všem, kteří by snad měli nepřátelské úmysly.
Objev vrhá jiné světlo na aztécké rituály
Tzompantli umístěné v Tenochtitlánu patřilo k největším. Je nazýváno Huey Tzompantli a jeho rozměry dosahovaly zřejmě 34 krát 12 metrů. Samotný rám byl nalezen v roce 2015. Nález lebek o dva roky později vědce překvapil.
„Čekali jsme, že lebky budou patřit mužům-bojovníkům,“ řekl agentuře Reuters antropolog Rodrigo Bolanos, který se podílel na prozkoumání nálezu. Jenže ve zdech děsivé věže byly objeveny i lebky ženské a dětské. Objev tak vyvrací dosavadní teorie o rituálním chování Aztéků.
Počet lebek rozhodně není konečný. Jak budou vykopávky pokračovat, lze očekávat další a další nálezy, tvrdí jeden z členů archeologického týmu Raul Barrera. Objev věže v kapli zasvěcené bohu slunce, války a lidských obětí Huitzilopochtliovi je tak důležitým milníkem ve výzkumu dějin historie ztracené civilizace Aztéků.