Článek
V nově objeveném městě se našly téměř kompletní zdi domů i pokoje - s předměty denní potřeby, ale i s prsteny, vyobrazeními skarabeů a barevnými keramickými nádobami. Vědci identifikovali také cihly s Amenhotepovou kartuší, tedy oválným rámečkem, do něhož se zapisovalo faraonovo jméno.
„Některé zdi domů ve městě jsou tři metry vysoké,” upřesnil Havás. Na místě se rovněž našlo mnoho pecí na výrobu skla a fajánsu.
Pomohla náhoda
Město bylo objeveno téměř náhodou. Tým archeologů v září zahájil pátrání po pohřebním chrámu v okolí Luxoru, ale brzy začal narážet na cihly na každém kroku. Odkryté ulice se nacházejí na levém břehu řeky Nilu poblíž současného Luxoru, Údolí králů a Memnónových kolosů.
„Jde o velmi důležitý nález,” poznamenal Peter Lacovara, ředitel amerického Fondu pro kulturní dědictví starého Egypta a archeologii. „Je to něco jako egyptské Pompeje,” nebojí se říct.
Podle listu The Guardian navíc odborníci věří, že může jít o největší starověké město v Egyptě, které bylo po tisíciletí pohřbeno pod pískem - může tak prý dokonce jít o jeden z nejdůležitějších nálezů od odhalení Tutanchamonovy hrobky.