Článek
„Zajímavým objevem se stal letos kostrový hrob bez milodarů, který je možné předběžně datovat do 10. až 12. století,“ uvedla mluvčí olomouckého pracoviště NPÚ Sandra Kolářová. V lokalitě je to nález třetího hrobu, přičemž i dva hroby nalezené v roce 2015 byly bez milodarů.
Archeologům se letos podařilo v Denisově ulici najít i zděnou odpadní jímku s velkým množstvím keramických fragmentů, ale také celých nádob ze 16. až 17. století.
Senzační nález za Opavou. Snímky z dronu ukazují odkrytou středověkou vesnici
„Ve velké míře jsou mezi nálezy zastoupeny také skleněné nádoby nebo dřevěné předměty,“ konstatovala mluvčí.
Studnu zasypali v 19. století
Poblíž jímky podle ní archeologové objevili i nároží několika dřevohliněných domů ze 14. století zaniklých požárem a dvou potravinářských pecí. V areálu, který prozkoumávají, našli i tři studny. Z jedné z nich, ze studny s kamenným roubením, letos těžili výplň.
„K zasypání studny došlo až v 19. století, nepochybně v souvislosti s výstavbou vodovodní sítě. Podařilo se objevit základový dřevěný rám, uložený nad skalním podložím. Práci ve studni komplikovala nastupující voda z podchyceného pramene,“ poznamenala Kolářová.
Výzkum by měl v lokalitě pokračovat po zimní přestávce příští rok. V minulých letech se tu podařil mimo jiné i unikátní nález kolínského denáru Oty III. (980–1002) z doby jeho královské vlády před císařskou korunovací roku 996.
SEFO má v budoucnu jako součást Muzea umění v Olomouci nabídnout výstavní prostory pro umělecká díla z celé střední Evropy a zázemí potřebné pro chod muzea. Jde především o depozitáře pro sbírky či novou knihovnu a studovnu. Nový centrální depozitář má pojmout až 200 tisíc uměleckých děl.