Článek
Plavidlo Äpplet bylo postaveno stejným stavitelem lodí jako válečná loď Vasa, která byla zkonstruována o rok dříve (1628), konstatuje muzeum Vrak na svém webu.
„Rozměry, konstrukční detaily, získané vzorky dřeva a archivní údaje, to vše ukazuje stejným směrem - tedy že jsme nečekaně skutečně našli Vasovu sesterskou loď Äpplet,“ prohlásil podmořský archeolog z muzea Vrak Patrik Höglund.
Archeologové v Německu objevili 400 let starý vrak lodi s nákladem
„Nález Äppletu může poskytnout klíčový dílek do skládačky vývoje švédského loďařství,“ uvedl podle agentury AFP vedoucí týmu podmořských archeologů Jim Hansson.
„Umožní nám pochopit, jak se válečné lodě vyvíjely od nestabilní Vasy až po námořního obra, který dokázal ovládat Baltské moře,“ dodal.
Vasa má vlastní muzeum
Námořnictvo podle Hanssona sehrálo klíčovou roli v proměně švédského království na velmoc 17. století. Vasa se kvůli poryvům větru potopila už 1500 metrů od břehu po prvním vyplutí. Její vrak vyzvednutý v roce 1961 má dnes vlastní muzeum a patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím země.
Spolu s Vasou Švédsko objednalo další tři lodi, které úspěšně sloužily i během námořních bitev, Äpplet byla jednou z nich. Její nalezený vrak je částečně rozpadlý, kusy boků lodi odpadly, ale trup byl zachován až po spodní dělovou palubu. Části, které se oddělily, odhalily střílny pro kanóny na dvou úrovních.
Válečná loď Vasa uplula jen dva kilometry, než se potopila
Podle některých teorií Švédové vysloužilé lodě potopili záměrně, aby vytvořili zátaras pro případné útočící lodě nepřítele, píše dále list The Guardian.