Hlavní obsah

Archeologové objevili na nádvoří pardubického zámku barokní kanalizaci

Pardubice

Archeologové při výkopech, které provádějí v rámci velkých oprav hospodářských budov pardubického zámku, narazili na barokní kanalizaci. Ještě starší jsou skleněné střepy, které pocházejí z období renesance.

Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Výkopy na nádvoří odhalily kanály z období baroka.

Článek

„Neměli jsme velká očekávání, na nádvoří pardubického zámku se kopalo už mnohokrát. Ale podařilo se nám najít pozůstatky barokní zděné kanalizace, která odváděla vodu z nádvoří, o níž jsme neměli tušení. Ještě starší jsou skleněné střepy, evidentně renesanční. Jeden pochází z okna a další z různých skleněných nádob – jedna je malovaná emailem a druhá je opatřena optickým dekorem,“ vysvětlil archeolog Východočeského muzea v Pardubicích Jan Musil.

Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Výkopové práce na nádvoří pardubického zámku

Archeologové kopali v hloubce 2,5 metru a stále se pohybovali na navážce.

„Na rostlý terén jsme ještě nenarazili, což znamená, že tento prostor ještě skrývá další potenciální nálezy a také může prozradit více o historii pardubického zámku v době předpernštejnské,“ upřesnil Musil.

Moravská galerie se ostře ohradila proti kritice památkářů za rekonstrukci paláce

Domácí

Jáma na severní straně nádvoří byla vyhloubena jako základ pro budoucí schodiště. Tudy budou návštěvníci vstupovat do suterénu hospodářských budov, kde vzniknou toalety určené především pro velké kulturní akce.

„Přinesou především větší komfort pro návštěvníky, ale také příjemnější zámecké prostředí bez nutnosti používání mobilních toalet,“ připomněl ředitel muzea Tomáš Libánek.

Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Takto budou vypadat hospodářské budovy po přeměně.

V hospodářských budovách vznikne návštěvnické centrum a nová expozice přírody, proměny se dočká i zámecká kavárna. Práce by měly být dokončeny v roce 2027.

Archeologové vykutali u Brna gigantickou středověkou vápenku

Věda a školy

Cena přeměny bývalých hospodářských budov na návštěvnické centrum a stálých expozic klesla z původních 82 milionů korun na necelých 70 milionů včetně DPH.

Foto: Východočeské muzeum v Pardubicích

Výkop na nádvoří pardubického zámku

„Nejtěžší jsou věci, do kterých dopředu nevidíme. U vstupní kavárny budeme kopat do šesti metrů hloubky, to nebude technicky jednoduché a tam budeme spolupracovat s archeology. Také očekáváme archeologické nálezy, což může mít dopad do postupu prací a do termínů,“ řekl při zahájení stavebních prací Jan Všetečka z firmy Archatt, která přeměnu historických hospodářských budov provádí.

Odborníci zkoumají polský hrob prvního českého arcibiskupa

Věda a školy

Výběr článků

Načítám