Článek
Zpopelněné pozůstatky mladé ženy byly nalezeny v pohřební jeskyni vedle dokonale zachovalého zrcadla, lépe řečeno příručního otevíracího zrcátka, na skalnatém svahu nedaleko Jeruzaléma.
Archaeologists May Have Found First-ever Grave of Hetaira From Time of Alexander the Great
— Sarah (@Sarah404BC) September 28, 2023
Tomb on road to Jerusalem, grave goods of nails & box mirror from the time of Alexander of Macedonia, archaeologists surmise this woman was a Greek courtesanhttps://t.co/EcFpTRu9q8 pic.twitter.com/eeEYsraAsZ
Předpokládá se, že hrobka pochází z období mezi koncem 4. století a začátkem 3. století př. n. l., tvrdí společná studie Telavivské univerzity a Izraelského úřadu pro památky (IAA). Zástupci IAA objev ohlásili koncem září, jak informoval list The Times of Israel.
Hetéra byla svobodná, samostatná společnice, prostitutka či kurtizána ve starověkém Řecku. Byla vzdělaná a žila mimo svoji rodinu. Šlo většinou buď o propuštěnou otrokyni nebo cizinku. Hetéry byly velice žádanými společnicemi. |
Archeolog Guy Stiebel ze zmíněné univerzity v Tel Avivu potvrdil pro americkou zpravodajskou stanici CNN, že nález je „velmi významný“.
Vědci zrekonstruovali tvář starověké nabatejské ženy
Pozůstatky kurtizány – ohořelé lidské kosti – byly identifikovány jako ženské a podle Stiebela jsou „nejranějším důkazem v Izraeli o kremaci v době helénismu“.
Is this Alexander the Great's escort? Tomb of a courtesan who may have seduced the Macedonian king is discovered after 2,300 years https://t.co/NkFlE88SMC pic.twitter.com/cGa3P5t8ae
— Daily Mail U.K. (@DailyMailUK) October 5, 2023
Zrcadlo jako dárek?
Kurtizána mohla podle vědců cestovat do Jeruzaléma během období vlády Alexandra Velikého či během válek diadochů – ty probíhaly mezi Alexandrovými generály, kteří bojovali o nástupnictví po jeho smrti.
Nejpravděpodobnějším závěrem je, že hetéra doprovázela vysokého úředníka během tažení, zemřela během cesty a byla pohřbena u silnice. Vdané ženy ve starověkém Řecku totiž obvykle neopouštěly své domovy, aby doprovázely své manžely na vojenských akcích.
Archeologové našli mramorovou sochu nymfy z 2. století
Záhadná přítomnost kurtizány na takovém neobvyklém – ve své době neobydleném – místě se stala jasnější, když výzkumníci začali studovat obsah hrobu. Klíčovým artefaktem bylo ono bronzové zrcátko, které našli vedle jejích pozůstatků.
„Kvalita výroby zrcadla je tak vysoká, že se zachovalo ve skvělém stavu a vypadalo, jako by bylo vyrobeno včera,“ poznamenal Liat Oz, ředitel vykopávek z IAA.
The discovery, said the Israel Antiquities Authority (IAA) opens an “extraordinary window into the funerary customs that were imported to the Land of Israel along with the Hellenistic occupation.#Israel | #Archaeology | #History https://t.co/P2yaPPSeR3
— The Jerusalem Post (@Jerusalem_Post) September 28, 2023
Takováto bronzová zrcadla byla ve své době drahým luxusním předmětem a mohla se dostat do držení řeckých žen dvěma způsoby: jako součást jejich věna před svatbou nebo jako dar, který muži dávají své hetéře, objasňují badatelé.
Výzkumníci předpokládají, že vzácné zrcadlo v hrobě bylo tedy pravděpodobně darem právě od vojenského nebo politického představitele pro tuto kurtizánu.