Článek
Ve středu 18. ledna o tom na půdě karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) informoval média vedoucí archeologického průzkumu Radek Balý.
„Velmi zajímavé je zjištění, že osídlení v rámci pravěkých kultur se táhlo po celých polích od Kolešova až směrem k Hořovičkám. Jedná se o velmi rozsáhlou lokalitu, ve které je zastoupeno několik pravěkých kultur, od doby bronzové až po dobu římskou. Takový rozsah jsme předtím netušili a překvapila nás i četnost nálezů,“ popsal Balý, ředitel České společnosti archeologické.
Archeologický průzkum začal loni v březnu. Jednou z prvních prozkoumaných lokalit byl Novodvorský potok u Hořesedel, kde archeologové objevili pozůstatky neolitické osady. Zde prozkoumali téměř 700 objektů, mezi kterými byly keramické střepy, zvířecí kosti či kamenné nástroje. Nalezené předměty zde dokládají sídliště prvních zemědělců.
Badatelé odkryli pod Řípem nevídanou pohřební konstrukci. Takovou v Čechách nečekali
V další lokalitě u Kolešova zase archeologové odhalili mohylová pohřebiště, která ale byla často bez nálezů, protože byla v minulosti vykradena.
Železářská výroba z doby římské
U Hořoviček pak našli výzkumníci doklady o železářské výrobě z doby římské, kdy se jim podařilo doložit celý výrobní proces: od zdroje rudy, po zpracování, až po výrobu železných předmětů.
Kromě více než padesáti železářských pecí tam objevili jednu unikátní pec, patrně keramickou, která nemá ve středoevropském prostoru obdoby.
Na budoucí trase dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel bylo archeology dosud prozkoumáno celkem 1232 objektů. V pracech nyní pokračují na bohatých lokalitách u Hořoviček, kde byla kromě desítek železářských pecí nalazena jedna unikátní, nejspíše keramická.https://t.co/tNAnsZNpp4 pic.twitter.com/SjF9unRzTh
— ŘSD Karlovarský kraj (@RSD_Karlovarsky) November 28, 2022
Pec byla vytesána do sprašového podloží, které uchovalo téměř celou její konstrukci v délce sedmi metrů. Unikátní je podle Balého tím, že do pecního prostoru vedou dva více než dva metry dlouhé topné kanály. Uvnitř pece se tak mohlo lehce dosáhnout teploty až 1200 stupňů Celsia.
Archeologické práce podle ředitele karlovarské správy ŘSD Lukáše Hnízdila nezpozdily stavbu dalších dvou úseku dálnice D6. Stavba se sice zdržela zhruba o půl roku, ale zejména kvůli administrativní přípravě. Práce na úseku u Hořesedel mají začít letos v únoru, u Hořoviček o měsíc později.
Na D6 se otevřel nový pětikilometrový úsek
U Hořesedel a Hořoviček jsou poslední nezahájené středočeské úseky D6. Kromě toho ještě zbývá dostavět čtyři úseky v Karlovarském kraji a jeden v Ústeckém kraji.