Článek
Anglistice pražské Filozofické fakulty (FF UK) velmi pomáhá celoživotní působení profesora Martina Hilského, světově uznávaného odborníka na dílo Williama Shakespeara.
Z pražské anglistiky na Oxford
Hilský pražskou anglistiku proslavil i v zahraničí, roku 2011 přivedl do Prahy prestižní shakespearologický kongres.
Úspěchů dosahují i Hilského studenti. „Není výjimkou, že absolventi zdejší anglistiky pokračují v magisterském či doktorském studiu na Oxfordu a Cambridgi,“ říká mluvčí FF UK Ina Píšová.
Filozofie není nepraktický obor
I druhý z oborů FF UK, filozofie, je spjat se známými jmény filozofa Miroslava Petříčka a teologa Tomáše Halíka, držitele „nobelovky pro teology“ Templetonovy ceny a čestného doktorátu Oxfordské univerzity.
„Filozofie není zdaleka nepraktický obor. Učí například porozumění složitým, komplexním systémům a řada našich absolventů pak pracuje ve vrcholovém managementu,“ dodává Píšová.
Třetí z oborů, geografie na Přírodovědecké fakultě UK, se v žebříčku umísťuje již několik let po sobě.
ČVUT má v žebříčku sedm oborů
Z dalších českých vysokých škol se v letošním žebříčku umístily brněnská Masarykova univerzita ve čtyřech oborech a ČVUT v Praze v sedmi.
Stavebnictví a architektura na ČVUT se dokonce umístily mezi prvními 150 obory, což je vynikající výsledek. Dále žebříček z této univerzity obsahuje obory strojírenství, fyzika a astronomie, elektrotechnika, informatika a také matematika.
Brněnská škola se umístila v oborech lingvistika, zemědělství, lékařství a biologie, ve třech inženýrských a technických oborech bodovalo i Vysoké učení technické (VUT) z Brna.
Žebříček byl sestaven ze čtyř a půl tisíce vysokých škol po celém světě.