Článek
O studium v cizině se usměvavá tmavovláska začala zajímat před třemi lety. „Původně jsem se hlásila na rok do Ameriky, ale to nevyšlo. V sextě jsem získala dvouleté stipendium přes Bakala Foundation, a to mě dovedlo na Reddam,“ vysvětlila, jak se dostala do školy sídlící ve viktoriánském sídle Bearwood, které si zahrálo i v jedné z epizod seriálu Koruna.
Před odjezdem do Anglie se Jasmina bála stesku po domově a ztráty kamarádů. Ukázalo se, že zbytečně.
„Po příjezdu jsem měla tak nabitý program, že se mi stýskat ani nestihlo. A protože jezdím domů co šest týdnů, tak se se všemi vídám dost často,“ poznamenala dívka, která měla také obavy, zda její angličtina bude stačit na studium biologie či psychologie, kde je spousta odborných termínů.
Úřední šiml ztěžuje život talentům v zahraničí
„Přestože moje angličtina byla relativně pokročilá, nebyla jsem si jistá, jestli to bude stačit a jak budu zvládat používat ji nonstop. Ze začátku to opravdu jednoduché nebylo, v konverzaci jsem se zasekávala a nemohla si vybavit některá slovíčka. Postupně jsem si ale zvykla a ke konci roku už jsem neměla sebemenší problém,“ popsala.
Zhodnotit školské systémy a učitele v Česku a Anglii je podle Jasminy složité, jsou totiž hodně rozdílné.
„Poslední dva roky na střední v Anglii si studenti vybírají tři, čtyři předměty, které studují do hloubky, kdežto u nás na gymplu je kolem třinácti předmětů, což takovou hloubku studia neumožňuje. Anglický systém dává studentům více volnosti a volby, je modernější, soustředí se více na porozumění a využití učiva v každodenním životě než na typické české memorování,“ míní studentka, která chválí i anglické kantory.
„Jsou více zapálení pro práci a jejich hlavním cílem je úspěch studentů, což ne vždy platí u pedagogů v Česku. Nechci tím říct, že všichni učitelé doma jsou špatní. Většina mých učitelů na gymplu byla úžasná a je to i jejich zásluha, že jsem tam, kde jsem,“ doplnila.
Cizí jazyky se v Česku učí lépe
Kredit českému školství dala Jasmina naopak ve výuce cizích jazyků. „Protože dnes se dá domluvit prakticky po celém světě anglicky, není moc v Anglii motivace učit se jiné jazyky. Španělština, kterou jsem studovala šest let na gymnáziu a nyní ji mám jako cizí jazyk, je tak pro mě snadnější záležitost. Češi mi taky přijdou překvapivě otevřenější a přátelštější, to mi tady občas chybí. Britové jsou velmi rezervovaní a baví se spíše mezi sebou než s námi cizinci,“ prozradila studentka, která studium v cizině vřele doporučuje každému.
Češi se zhoršili v angličtině, předběhli je Slováci
„Zdokonalíte si jazyk, osamostatníte se a poznáte spoustu lidí z jiných kultur, čímž se vám naskytne úplně nový pohled na svět. Chápu ale, že to není pro každého. Být tak dlouho a daleko od rodiny a přátel ne každý zvládne. Ale pokud nad tím uvažujete, tak stojí za to to zkusit,“ vybídla dívka, která chce po střední studovat psychologii na vysoké škole, ideálně v Anglii.
„Podala jsem přihlášku na čtyři prestižní univerzity, v Cambridge jsem prošla prvním kolem přijímacího řízení a absolvovala pohovor. Ze dvou škol už mi dokonce přišla nabídka místa. Studium na britských univerzitách je finančně velmi náročné a z průměrných platů v Česku je podle mě nemožné ho financovat, hledám proto další možnosti, jako jsou stipendia, granty, sponzorství,“ vyjmenovala s tím, že až vystuduje, vrátí se domů.
Studium v cizině středoškolačky nadchlo. Naučily se samostatnosti a získaly přátele na celý život
Může se vám hodit na Firmy.cz: Studium v zahraničí