Článek
Mise mimo vnitřní prostory ISS se vždy oficiálně zahájí přepnutím skafandrů astronautů na vnitřní baterie, k tomu nyní došlo ve 13:32 SELČ. Ven se z komplexu dostali vystoupením z přechodového modulu Quest.
.@Astro_Seal and @AstroBehnken are in final preps ahead of Friday’s spacewalk to replace batteries on the the station. More... https://t.co/THocrloFC7 pic.twitter.com/dIN5DjRphH
— Intl. Space Station (@Space_Station) June 25, 2020
Dvojice má za úkol na staničním nosníku S6, na kterém jsou také solární panely, nahradit staré nikl-vodíkové baterie novými lithium-iontovými, které na stanici dopravila koncem května japonská nákladní loď Kunotori 9.
Na ISS přistál japonský koráb s poslední várkou nových baterií
Ve středu 1. července mají práce pokračovat dalším výstupem. Cílem je vylepšení energetického systému ISS, nyní má jít už o poslední fáze úprav, které podle amerického vesmírného úřadu NASA započaly před třemi lety.
Who’s ready for a spacewalk? pic.twitter.com/XcVAVmcg5T
— Bob Behnken (@AstroBehnken) June 26, 2020
Cassidy je na aktuální „procházce“ veden jako člen posádky číslo 1, na sobě má skafandr s červenými pruhy. „Dvojka“ Behnken má skafandr bez pruhů. Pro oba se jedná o sedmou misi ve volném kosmickém prostoru.
Návrat Crew Dragonu nejdříve začátkem srpna
Samotná loď Crew Dragon soukromé firmy SpaceX s Behnkenem a také s jeho kolegou Douglasem Hurleym na palubě přistála na ISS 31. května, den po startu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Šlo o druhý pokus, ten první konaný o několik dní dříve nevyšel kvůli nepříznivému počasí.
Pro vesmírný výzkum Spojených států šlo o důležitou událost, neboť má znamenat konec závislosti Američanů na ruských raketách a lodích Sojuz. Poprvé po devíti letech od ukončení programu raketoplánů odletěli američtí astronauti americkou lodí z území USA.
Astronauti v Crew Dragonu zakotvili u ISS a přešli na její palubu
Zakotvení Crew Dragonu bylo neuvěřitelně hladké, libují si astronauti
Tato první astronauty pilotovaná loď společnosti SpaceX, pojmenovaná nově Endeavour (celý název tedy Crew Dragon Endeavour), doposud zvládla všechny testy a s jejím návratem od vesmírné stanice na Zemi se zatím počítá nejdříve začátkem srpna, napsal server Space.com. Pokud podle zástupce ředitele programu ISS v NASA Kennetha Todda bude vše dál pokračovat podle plánu, počítá se s návratem Crew Dragonu nejdříve 2. srpna.
Endeavour ale před návratem na Zemi čeká ještě několik důležitých zkoušek. Posádka ISS provede 4. července test obyvatelnosti. Při něm do lodi přejdou čtyři astronauti a budou provádět každodenní aktivity včetně spánku, hygieny či nouzových postupů. Posledními velkými testy budou pro Crew Dragon Endeavour odpojení od ISS, sestup z oběžné dráhy, vstup do atmosféry, přistání do moře a nakonec vyzvednutí Hurleyho a Behnkena z lodi.
V roce 2023 vystoupí z ISS vesmírný turista
Aby těch plánů nebylo málo, tak za tři roky má z ISS do volného vesmíru vystoupit kosmický turista. Podle agentury TASS o tom informovala ruská kosmická korporace RKK Eněrgija v souvislosti s podpisem dohody s americkou společností Space Adventures o dopravení dvou turistů na ISS v roce 2023.
Na podzim poletí astronaut NASA na ISS ruským Sojuzem. Za 90 milionů dolarů
RKK Eněrgija ve sdělení uvedla, že kontrakt se týká dvou účastníků krátkodobého letu do vesmíru ruskou lodí Sojuz MS s pobytem v ruské části ISS. Součástí dohody je i společný výstup jednoho z turistů s ruským profesionálním kosmonautem, a to z ruské části stanice. Ve zprávě se neupřesňuje, zda se už ví něco bližšího o turistech, jichž se má kontrakt týkat.
Na základě obdobných dohod společností RKK Eněrgija a Space Adventures se v letech 2001 až 2009 uskutečnilo osm krátkodobých vesmírných expedic turistů s pobytem v ruské části orbitálního komplexu. Zájemce to tehdy přišlo na 20 až 35 milionů dolarů včetně přípravy.
Virgin Galactic připraví program pro soukromé lety na vesmírnou stanici
Prvním turistou se stal v dubnu 2001 americký milionář Dennis Tito. Zatím poslední byl v září 2009 kanadský miliardář a zakladatel Slunečního cirkusu Guy Laliberté. Dvakrát letěl Američan maďarského původu Charles Simony.