Článek
Pravlci obrovští (latinsky Canis dirus, případně Aenocyon dirus) obývali široký pás Ameriky, který se táhl od dnešní Venezuely až po Kanadu. Z naší planety vymizeli v obdobích před zhruba 13 tisíci až 10 tisíci lety.
Podle expertů se jednalo o nejstrašnější šelmy pravěku, které napadaly a zabíjely i mamuty.
Starobylá DNA a úprava genetického kódu vlka obecného
Vědci ze společnosti Colossal Biosciences, která sídlí v texaském Dallasu, pro tento proces tzv. deextinkce uplatnili genetické inženýrství a starobylou zachovalou DNA, rozluštili genom pravlka a přepsali genetický kód vlka obecného tak, aby mu odpovídal.
- Deextinkce je proces vytváření organismu, který splňuje charakteristiky vyhynulého druhu nebo je výsledkem křížení takových či příbuzných druhů. Nejznámější metodou přivedení nového druhu na svět je klonování a šlechtění. Podobné techniky bývají používány právě k zachování ohrožených druhů.
Poté tým ze zmíněné firmy využil jako náhradní matky fenky domácích psů, které během tří samostatných vrhů loni na podzim a letos v zimě přivedly na svět Romula, Rema a jejich sestru, dvouměsíční Khaleesi.
SOUND ON. You’re hearing the first howl of a dire wolf in over 10,000 years. Meet Romulus and Remus—the world’s first de-extinct animals, born on October 1, 2024.
— Colossal Biosciences® (@colossal) April 7, 2025
The dire wolf has been extinct for over 10,000 years. These two wolves were brought back from extinction using… pic.twitter.com/wY4rdOVFRH
Magazín Time měl možnost se setkat s oběma samečky (Khaleesi nebyla vzhledem ke svému nízkému věku přítomna) letos v březnu na oploceném poli v americkém zařízení pro volně žijící živočichy pod podmínkou, že jejich umístění zůstane utajeno, aby byla zvířata chráněna před zvědavci.
Podle líčení magazínu dělají sněhobílí samečci Romulus a Remus všechno, co se od půlročních štěňat dá čekat – honí se, hrají si, šťouchají do sebe čenichy a hravě se koušou. Ale jedna věc je jiná: před lidmi jsou velmi ostražití, drží si od nich odstup, a to včetně svého ošetřovatele, který o ně od narození pečuje.
Už nyní jsou malí pravlci o 20-25 procent větší než jejich nejbližší žijící příbuzný, vlk obecný, uvedla společnost, kterou citovala agentura Bloomberg. Až plně dorostou, budou vážit odhadem 75 kilogramů.
O tom, že výzkumníci říkají, že vzkřísili tyto dávné tvory, informovala např. i zpravodajská stanice CNN. Jak upozornil server New Scientist, přísně vzato však nelze tvrdit, že se vrátil zpět mezi živé ten „stoprocentně opravdový“ pravlk obrovský a že tento druh překonal vyhynutí. Ve skutečnosti tedy jde o vlky obecné s genetickými úpravami, které je mají přiblížit vyhynulému druhu.
Ostatně jak hlásá titulek listu The New York Times: Vědci oživili pravlka obrovského – nebo něco jemu blízkého.
Myš srstnatá
Pravlk obrovský není jediným zvířetem, které chce společnost Colossal Biosciences, jež byla založena v roce 2021 a v současnosti zaměstnává 130 vědců, přivést zpět na Zemi. Na seznamu těch, které by rádi oživili, je také mamut srstnatý, dronte mauricijský (nelétavý pták známý také jako blboun nejapný či dodo) nebo vakovlk tasmánský.
Letos v březnu např. společnost překvapila vědeckou komunitu zprávou, že zkopírovala DNA mamuta srstnatého a vytvořila „myš srstnatou“ – chimérického tvora s dlouhou zlatou srstí a zrychleným metabolismem tuků mamuta. Napsala o tom tehdy mj. agentura AP.
Researchers have genetically altered a mouse to express traits reminiscent of the long-extinct woolly mammoth, including a long, coarsely textured coat, to create the woolly mouse. https://t.co/7wnmoQhN07 @NewsfromScience pic.twitter.com/EU8iDlO4gZ
— Science Magazine (@ScienceMagazine) March 10, 2025