Článek
Nemocnice Massachusetts General Hospital (MGH) to oznámila ve čtvrtek 21. března.
„Čtyřhodinová operace, provedená 16. března, znamená hlavní milník ve snaze poskytnout pacientům snadněji dostupné orgány,“ uvedla nemocnice v prohlášení podle agentury Reuters.
Nová ledvina podle lékařů už začala vytvářet moč. Orgán byl odebraný z prasete, na němž spolupracovníci nemocnice provedli desítky genetických úprav tzv. metodou CRISPR s cílem zlepšit kompatibilitu s člověkem.
Japonci zvládli první transplantaci dvou orgánů současně od žijících dárců. Chlapci pomohla rodina
Experiment navazuje na roky pokroku v oboru xenotransplantace, jak je označována snaha nahrazovat nefunkční lidské orgány těmi zvířecími. Po desetiletí koncept nefungoval, neboť lidský organismus zvířecí tkáň odmítal.
NEW: The world’s first successful #transplant of a genetically edited pig kidney was conducted on a Weymouth man last weekend at #Massachusetts General Hospital in Boston. We spoke to some of the doctors about the groundbreaking procedure https://t.co/54FqNknb0l pic.twitter.com/EfN9lCsQ2M
— WCVB-TV Boston (@WCVB) March 21, 2024
V posledních letech se však lékařům podařilo pacientům transplantovat prasečí srdce. Dva muži, kteří je v USA dostali loni a předloni, ovšem zemřeli do několika týdnů.
„Úspěch této transplantace je vyvrcholením úsilí tisíců vědců a lékařů trvajícího několik desetiletí,“ uvedl podle listu The New York Times (NYT) jeden z lídrů projektu MGH Tatsuo Kawai.
„Je nám ctí, že jsme při tomto milníku sehráli významnou roli. Doufáme, že tento přístup k transplantacím nabídne záblesk naděje milionům pacientů po celém světě, kteří trpí na selhání ledvin,“ dodal.
Druhý člověk s prasečím srdcem zemřel necelých šest týdnů po transplantaci
Nemocnice také vyzdvihuje odvahu pacienta Slaymana, který si nechal orgán voperovat. Muž se mnoho let potýkal s cukrovkou a na konci roku 2018 dostal novou ledvinu od zesnulého dárce. Po necelých pěti letech ale transplantovaná ledvina začala selhávat a Slayman musel znovu začít chodit na dialýzu, což je procedura, při níž je uměle nahrazována funkce ledvin.
Pokud by se z transplantací ledvin z geneticky upravených zvířat stala běžná praxe, dialýza by se mohla stát přežitkem, řekl NYT další člen týmu MGH Leonardo Riella. Na dialýzu musí v USA chodit přes 800 tisíc lidí a více než 100 tisíc jich v zemi čeká na transplantaci ledviny. Každý rok tisíce takovýchto pacientů umírají.
Prasečí ledvina v těle muže s mozkovou smrtí
Za připomenutí stojí, že při loňském experimentu pracovala voperovaná prasečí ledvina v lidském těle, které bylo darováno medicíně, po dobu dvou měsíců.
Lékaři z newyorské kliniky NYU Langone Health transplantovali tuto zvířecí ledvinu 14. července 2023 Maurici Millerovi, muži s mozkovou smrtí. Pokus skončil 13. září, když chirurgové ledvinu z těla vyjmuli a vrátili Mauricovo tělo jeho rodině ke kremaci.