Článek
Typickými příznaky CHOPN jsou kašel, vykašlávání hlenů a dušnost, nejprve při námaze, pak i v klidu. Potíže jsou důsledkem chronického zánětu průdušek, který vede k jejich zúžení a zvýšené tvorbě hlenu.
Mehrkarová zdědila genetickou predispozici k plicním chorobám a ve 43 letech jí byla diagnostikována CHOPN. Její stav se zhoršil poté, co v roce 2022 onemocněla covidem-19. Před nemocí se považovala za milovnici adrenalinových sportů. Byla motorkářkou, potápěčkou a se svým manželem Shahinem získala černý pás v karate.
Kvůli nemoci se však ocitla na čekací listině na transplantaci plic. Tu nakonec podstoupila letos 22. října v nemocnici NYU Langone.
Nová léčba umí zničit nádor plic
„Obvykle provádíme transplantaci buď opravdu velkým řezem přes celý hrudník, nebo dvěma opravdu velkými řezy,“ řekla časopisu People primářka transplantačního centra Stephanie Changová.
Doplnila, že výhodou transplantace asistované robotickým chirurgickým systémem da Vinci Xi je, že se při ní provádí několik mnohem menších řezů, pacienti pak podle lékařky mívají menší bolesti než po standardní transplantaci a rychleji se zotavují. Na to, že asistence robota u příslušné transplantace usnadňuje pacientovo zotavování, upozornil s odkazem na agenturu Reuters i web USA Today.
Půlroční příprava na sedmihodinovou transplantaci
Changová poznamenala, že na sedmihodinovou transplantaci se její tým připravoval půl roku, pět týdnů před zákrokem také provedl tři transplantace jedné plíce s pomocí robota.
Mehrkarová, která před transplantací nebyla schopna dojít na druhou stranu pokoje, aniž by se zadýchala, se nyní může opět nadechnout a ve středu 20. listopadu byla propuštěna z nemocnice.
„Dýchalo se mi lépe od okamžiku, kdy jsem otevřela oči a mohla se zhluboka nadechnout. Dýchání se mi zlepšilo o 100 procent. Cítila jsem to okamžitě… Jsem tak šťastná,“ nechala se slyšet.