Článek
První z nové generace skafandrů, červenomodrobílý oblek jménem Exploration Extravehicular Mobility Unit (krátce xEMU), budou astronauti nosit při průzkumu lunárního povrchu, zejména jeho jižního pólu.
Check out images from today's event showcasing prototypes of @NASA's 2 newest spacesuits designed for Moon to Mars exploration: 1 for launch and re-entry, and 1 for exploring the lunar South Pole! #Artemis More 📸 - https://t.co/MzGt9V5K23 pic.twitter.com/VuZwJ8VBKQ
— NASA HQ PHOTO (@nasahqphoto) 15. října 2019
Ten druhý, s oranžovým odstínem, který je nazvaný Orion Crew Survival System, je navržen tak, aby sloužil během startu plánované rakety Space Launch System (SLS) na Měsíc a poté při vstupu modulu lodi Orion do zemské atmosféry. Má se v případě nouze umět rychle natlakovat.
Astronomové objevili 20 nových měsíců Saturnu, překonal tak Jupiter
Příprava na Mars
„Poletíme na Měsíc už do roku 2024 a chceme, aby to bylo udržitelné,“ zmínil při představování skafandrů šéf NASA Jim Bridenstine s tím, že naše přirozená družice by měla být testovacím prostředím pro další výpravy, přičemž konečným cílem je podle něj dostat člověka na Mars.
We're full speed ahead to land the first woman and next man on the Moon by 2024. @NASA is taking the next steps to work with @BoeingSpace to build the @NASA_SLS rocket for #Artemis III and beyond. https://t.co/gFDNyC1cqy
— Jim Bridenstine (@JimBridenstine) 16. října 2019
Americký viceprezident Mike Pence i proto již letos v březnu nařídil NASA, aby do roku 2024 přistála na měsíčním povrchu.
Američané chtějí do pěti let znovu stanout na Měsíci
Samotný skafandr xEMU tak bude prvním, který se na Měsíc dostane od roku 1972. Oproti těm z doby misí Apollo obsahuje různá vylepšení, má vyhovovat mnohem více typům postav a velikostí.
Obleky jsou též vybaveny zlepšeným zařízením pro odbourávání oxidu uhličitého (CO2), tudíž astronautům nyní vzduch vydrží na osm hodin s hodinovou rezervou. Bude i více chráněn proti měsíčnímu prachu.
Voda a nerostné bohatství
Bridenstine dále podle agentury Reuters poznamenal, že Měsíc drží miliardy tun vodního ledu, i když přesné množství a to, zda je přítomen ve velkých kouscích ledu nebo v kombinaci s měsíční půdou, zůstává neznámé.
Na povrchu Měsíce může být voda, tvrdí NASA
Aby se to zjistilo, než astronauti dorazí na Měsíc, NASA spolupracuje s množstvím společností, jelikož do roku 2022 na lunární povrch nejprve chce umístit své nové rovery – samozřejmě ještě bez přítomnosti lidské posádky. Nerostné bohatství Měsíce Američany rovněž zajímá.