Článek
„Ambiciózní čtvrtý let marsovského vrtulníku se nedostal ze země, ale tým vyhodnocuje data a brzy se pokusí znovu. Budeme vás informovat,“ sdělila JPL ve čtvrtek.
Podle popularizátora kosmonautiky a astronoma Michala Václavíka z České kosmické kanceláře analýza přijatých dat z Ingenuity ukázala, že kvůli chybě nedošlo k přepnutí do letového režimu. Čtvrtý let by se tak nakonec mohl ještě uskutečnit později během tohoto pátku.
Analýza přijatých dat z vrtulníčku #Ingenuity ukázala, že včera nedošlo sw chybou k přepnutí do letového režimu. Čtvrtý let o délce 117 sekund do vzdálenosti až 133 metrů (max. rychlostí 3,5 m/s) se tak uskuteční hned dnes v 16:36 SELČ a data začneme dostávat v 19:39 SELČ.🚁 pic.twitter.com/dHbnZsbA0Y
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) April 30, 2021
JPL na svém webu předem informovala, že při čtvrtém letu by Ingenuity měla předvést možnosti využívání průzkumu ze vzduchu.
Doba letu se měla zvýšit proti třetímu testu z 80 sekund na 117, rychlost ze 7,2 na 13,8 kilometru za hodinu a překonaná vzdálenost ve srovnání s nedělními 100 metry by se měla více než zdvojnásobit.
Ingenuity si podmanila Mars. Helikoptérka letěla už potřetí a nejrychleji, urazila 100 metrů
Po vystoupání do pětimetrové výšky byl aparát naprogramován, aby zamířil na jih, přeletěl balvany, písečné vlny a malé krátery. Během letu měla helikoptérka používat dolů namířenou navigační kameru ke snímání povrchu každých 1,2 metru až do vzdálenosti 133 metrů.
Poté se měla vznášet a před návratem na výchozí stanoviště pořídit snímky pomocí barevné kamery.
Lety budou „opravdu dobrodružné“
NASA dala najevo naprostou spokojenost s výkonem své helikoptéry na Marsu už po jejím třetím letu. Stroj podle vědců splnil, ba dokonce překonal všechny stanovené cíle technické demonstrace.
„Z dálky milionů kilometrů Ingenuity prověřil všechny technické otázky, které jsme v NASA měli ohledně možnosti řízeného letu s vlastním pohonem na rudé planetě. Budoucí průzkumné mise na Marsu nyní mohou s jistotou zvážit přidanou možnost leteckého průzkumu,“ uvedla Lori Glazeová, ředitelka divize planetárních věd NASA.
Vrtulník o velikosti malého dronu přistál na Marsu 18. února uschovaný v útrobách robotického vozítka Perseverance. Při svém prvním letu se minulý týden v pondělí jen chvíli vznášel v třímetrové výšce. Při druhém letu o tři dny později vzlétl do pěti metrů, chvíli setrval na místě, provedl mírný pětistupňový náklon a dva metry popoletěl stranou.
Vrtulníček Ingenuity už podruhé vzlétl z „letiště” na Marsu. Vystoupal ještě výš
Tým programu Ingenuity po třetím, nedělním, testu vyjádřil naději, že helikoptéra poletí ještě dvakrát, než se začátkem května zavře letové okno. A tyto dva poslední lety budou pravděpodobně „opravdu dobrodružné“, prohlásila podle serveru Space.com vedoucí tohoto projektu MiMi Aungová.
Na ISS stále 11 osob
Když se podíváme na jiné aktuální kosmické události, na vesmírné stanici ISS bude i nadále rušno. Nynější páteční odlet a sobotní přistání čtyřčlenné posádky Crew-1 se z důvodu předpovědi špatného počasí u pobřeží Floridy odkládá a na orbitálním komplexu stále zůstává 11 osob.
.@NASA and @SpaceX have moved Crew-1’s undocking and splashdown due to unfavorable weather conditions. Meanwhile, the station teemed with science on Thursday. More...https://t.co/Ip4ZuPdMns pic.twitter.com/sxl7YhFarA
— International Space Station (@Space_Station) April 30, 2021
„Je tam další odklad kvůli počasí v místě přistání. Další termín zatím NASA a firma SpaceX nesdělily,“ potvrdil pro Novinky tuzemský odborník zejména na problematiku pilotované kosmonautiky Milan Halousek, předseda astronautické sekce České astronomické společnosti.
NASA kvůli počasí odložila návrat astronautů z vesmírné stanice na víkend
Původně se měli pomocí plavidla Crew Dragon Resilience po půlročním pobytu na oběžné dráze američtí astronauti Michael Hopkins, Victor Glover a Shannon Walkerová a jejich japonský kolega Soiči Noguči vrátit na Zemi už ve středu, nakonec ale nevyjde ani sobota. Nový termín se má zveřejnit brzy.