Článek
Lékaři krátce po zákroku vyjádřili naději, že by transplantovaná prasečí ledvina mohla vydržet dva roky.
Nad květnovým úmrtím pacienta nemocnice v prohlášení vyjádřila hluboký smutek a kondolovala rodině. Zároveň podle listu The Guardian zmínila, že nic nenasvědčuje tomu, že by Slayman zemřel v důsledku oné transplantace.
Richard Slayman, the first person to have received a genetically modified pig kidney transplant, has died.
— BBC World Service (@bbcworldservice) May 13, 2024
The US hospital behind the operation said his death was not a result of the transplant.
Health Check on the science behind the transplant 🎧 https://t.co/LpqMHQYQRc pic.twitter.com/0xTwlfSFW6
Zpravodajský server STAT News, který se zaměřuje na problematiku zdraví a medicíny, k tomu doplnil, že kvůli ochraně soukromí neposkytla nemocnice přesné informace o jeho smrti ani datum, kdy zemřel.
Američané úspěšně transplantovali člověku prasečí ledvinu, už vyrábí moč
Slayman v roce 2018 podstoupil transplantaci lidské ledviny, ale od loňského roku musel opět podstupovat dialýzu, jelikož ledvina začala selhávat. Když se u něj objevily komplikace spojené s dialýzou, lékaři mu navrhli transplantaci prasečí ledviny. Orgán z geneticky upraveného prasete dostal 16. března.
Na samotném zvířeti provedli před zákrokem spolupracovníci nemocnice desítky genetických úprav metodou CRISPR s cílem zlepšit kompatibilitu s člověkem. Podle lékařů začala nová ledvina vytvářet moč krátce poté, co byla pacientovi do těla voperována.
Šlo teprve o třetí případ, kdy živý pacient dostal orgán z geneticky modifikovaného prasete. Dva muži, kterým v USA loni a předloni voperovali prasečí srdce, zemřeli do několika týdnů po zákroku.
Japonci zvládli první transplantaci dvou orgánů současně od žijících dárců. Chlapci pomohla rodina
Slaymanova rodina v prohlášení poděkovala jeho lékařům. „Jejich obrovské úsilí, které vedlo ke xenotransplantaci, dalo naší rodině dalších sedm týdnů s Rickem. Vzpomínky na tuto dobu zůstanou v našich myslích a srdcích,“ napsala.
Slayman podle rodiny podstoupil xenotransplantaci, jak se označuje snaha nahrazovat nefunkční lidské orgány těmi zvířecími, i proto, aby poskytl naději tisícům lidí, kteří potřebují transplantaci, aby přežili. „Rick tohoto cíle dosáhl a jeho naděje a optimismus přetrvají navždy,“ uvedla pacientova rodina.
Na americkém seznamu čekatelů na transplantaci je podle AP více než 100 tisíc lidí, z nichž většina potřebuje právě ledvinu. Tisíce pacientů každoročně umírají, než na ně přijde řada.
Muž s mozkovou smrtí a první žena
Je třeba zmínit, že při loňském experimentu pracovala voperovaná prasečí ledvina v lidském těle, které bylo darováno medicíně, po dobu dvou měsíců. Lékaři z newyorské kliniky NYU Langone Health transplantovali prasečí ledvinu v červenci Maurici Millerovi, muži s mozkovou smrtí.
Pokus skončil v září, když chirurgové ledvinu z těla vyjmuli a vrátili Mauricovo tělo jeho rodině ke kremaci.
Pokus s transplantací prasečí ledviny do lidského těla byl ukončen. Pracovala dva měsíce
Za připomenutí stojí i to, že letos v dubnu lékaři z NYU Langone Health transplantovali tuto zvířecí ledvinu první ženě.
Odborníci 54leté Lise Pisanové nejprve implantovali tzv. mechanickou srdeční podporu, aby její srdce nadále tlouklo, a o několik dní později provedli transplantaci ledviny z geneticky modifikovaného prasete.