Hlavní obsah

Amazonský prales odhalil další tajemství: Sixtinskou kapli pravěkého umění

Novinky, Filip Šára

V kolumbijské části Amazonie vědci učinili vpravdě šokující objev: zhruba 13kilometrový útes pomalovaný desítkami tisíc prehistorických maleb zobrazujících kromě lidí a zvířat i již mnohé vyhynulé živočišné druhy. Archeologové jejich stáří odhadují na 12 500 let. Jedná se o jednu z největších sbírek pravěkého skalního umění, místu se proto přezdívá „Sixtinská kaple starověku”.

Archeologové objevili v Amazonii prehistoriské malby z doby ledovéVideo: Novinky/AP

Článek

Objev z doby ledové se povedl v odlehlé části amazonského deštného pralesa, skály pomalované červeně zbarveným okrem se konkrétně táhnou v oblasti Serranía La Lindosa při národním parku Serranía de Chiribiquete v Kolumbii. Naleziště objevil britsko-kolumbijský tým financovaný Evropskou radou pro výzkum, jak informoval britský list The Guardian.

„Naleziště je tak nové, že vlastně ještě nemá jméno,” poznamenala pro noviny The Observer archeoložka Ella Al-Shamahiová.

Rok utajovaný objev

Samotný objev byl učiněn už loni, doposud ho ale vědci tajili, protože o něm natáčeli dokumentární sérii na britské televizi Channel 4.

Foto: Profimedia.cz

Jde o umění z doby před zhruba 12 500 lety.

Při určování stáří maleb, jejichž zevrubné prozkoumání prý potrvá po generace, odborníci vycházeli i z množství vyobrazení již neexistujících zvířat, jako je kupříkladu „sloní příbuzný” mastodont, který se po jihoamerickém kontinentu nepotuluje již nejméně 12 tisíc let. Vidíme tam i koně či vyhynulý druh tzv. paleolamy, což bylo „něco mezi velbloudem a lamou”.

Všechna tato zvířata viděli a malovali úplně první lidé, kteří se kdy dostali do Amazonie. Jejich obrázky dávají nahlédnout do ztracené starověké civilizace.

„Sledujeme tu zvířata, která již vyhynula. Obrázky jsou tak přirozené a tak dobře zpracované, že máme jen málo pochyb o tom, že se díváme například na koně. Kůň doby ledové měl takový divoký výraz. Záznamy jsou tak podrobné, že můžeme dokonce vidět i jeho srst. Je to fascinující,” rozplývá se vedoucí výzkumu a expert na předkolumbovskou historii José Iriarte, který působí na Exeterské univerzitě v Británii.

Foto: Profimedia.cz

O neuvěřitelných skalních malbách se točil dokument.

Na obrázcích jsou mimo jiné ryby, želvy, ještěrky a ptáci, ale i lidé tančící a držící se za ruce. Jedna postava nosí masku připomínající ptáka se zobákem. Můžeme tam spatřit i různé rostliny.

Kdo byli malíři?

Třináct kilometrů dlouhý pomalovaný skalní útes má nevyčíslitelnou hodnotu a lze očekávat, že by mu rozhodně neprospělo, kdyby byl veřejně přístupný. Což ale s ohledem na několik hodin trvající cestu autem od nejbližšího města a poté i pěšky nebezpečným územím s číhajícími kajmany stejně není úplně proveditelné.

„Džungle vás pohltí, porazí vás,” dodal podle agentury AP další archeolog Francisco Javier Aceituno.

Foto: Profimedia.cz

Obrázků jsou desetitisíce.

Vědecká hodnota místa je každopádně nesmírná. Malby zachycují život, který už vymizel, a zároveň ukazují představivost a umělecké schopnosti obyvatel pralesa v době, kdy v Evropě probíhala jedna z posledních dob ledových.

Objev je zajímavý a nutí klást si další otázky nejen archeology, ale i paleozoology, klimatology či sociální antropology. Není totiž vůbec jasné, co byli oni pravěcí umělci zač.

Související články

Výběr článků

Načítám