Článek
„Potřebujeme dramatické společenské a technologické změny,“ zdůrazňuje Brozović, který zkoumal 361 studií a 73 knih o kolapsech civilizací. Na jeho shrnující bádání upozornil v článku list The Guardian.
Zkoumání zaniklých civilizací, jako byla třeba říše Mayů nebo ta na Velikonočním ostrově (Rapa Nui), vede k otázkám ohledně stability současné společnosti, zejména v kontextu klimatických změn, ničení přírody či vzrůstajícího geopolitického napětí.
Brozović říká, že stále více akademických článků zmiňuje hrozbu kolapsu v důsledku klimatických změn. Podle některých expertů je pravděpodobnost takového scénáře 90procentní, a varují dokonce před vyhynutím lidstva. Jiní jsou optimističtější a tvrdí, že kolaps by mohl znamenat „jen“ konec života tak, jak ho známe. „Bude menší míra globalizace a nižší životní úroveň, což velmi negativně ovlivní veřejné zdraví,“ nastínil Brozović, jak má pravděpodobný scénář vypadat.
FOTO: O Velikonocích na Velikonočním ostrově
Do problémů nelze investovat navždy
Co si tedy vlastně v této souvislosti představit pod pojmem „kolaps“? Dnes jsou kolapsy vnímány jako výsledek kombinace faktorů, jako jsou environmentální problémy, nemoci, politické či ekonomické otřesy, náboženské krize a vyčerpání půdy, byť jeden výrazněji působící faktor by mohl onen proces urychlit.
Definice kolapsu většinou zahrnuje ztrátu komplexních sociálních a politických struktur během několika desetiletí. Brozović se zaměřuje na teorii komplexity od amerického antropologa Josepha Taintera, která tvrdí, že každá společnost musí investovat zdroje na řešení problémů, a jakmile se společnost stává složitější, problémy se také ztěžují a vyžadují více zdrojů. Tainter varuje, že na konci této spirály je kolaps, protože není možné investovat do problémů nekonečně.
Konec světa se nepřiblížil. Hodiny posledního soudu ukazují pořád stejně, ale moc času nezbývá
Další teorie hovoří o tzv. sunk-cost efektu neboli efektu/klamu utopených nákladů, kdy společnosti nejsou ochotny opustit investice do něčeho, i když je budoucnost nejistá.
Růst nerovnosti mezi bohatými a chudými je rovněž faktorem, který přispívá k problémům, přičemž výzkumy ukazují, že problematika elit a nerovnosti se taktéž objevuje na konci civilizací.
Důležité je, jak společnost na kolaps reaguje: historicky přežily ty společnosti, které byly schopné přijmout dlouhodobé plánování a změnit své základní hodnoty, jak ve své knize Kolaps (s podtitulem Proč společnosti zanikají a přežívají) vysvětluje polyhistor a držitel Pulitzerovy ceny Jared Diamond. Ten ve své studii pátrá po příčinách environmentálních kolapsů či naopak úspěšného přežití dávných i modernějších lidských civilizací. V Brozovićově výčtu tak nemohl chybět.
V historii byly pády společností regionálního charakteru
Brozović dále zmiňuje, že historické kolapsy byly většinou místní nebo regionální, ale dnešní doba je globální a extrémně komplexní. I z toho důvodu varuje, že je třeba rychle radikálně transformovat společnost. To zahrnuje reformy v politice a různých institucích, stejně jako ochranu výroby potravin a obecně přírodního světa, který podporuje život na Zemi.
Odborník se obává, že změny nepřicházejí dostatečně rychle a že je obtížné přesvědčit lidi o nutnosti těchto opatření – zejména v době panujících dezinformací.
Doktorand našel pomocí „světelného radaru“ ztracené mayské město v mexické džungli
Celkově Brozović zdůrazňuje, že budoucnost lidstva závisí na schopnosti společnosti reagovat na výzvy a přizpůsobit se novým podmínkám, což je klíčové pro přežití.
Domnívá se tedy Brozović po rozsáhlém průzkumu studií společenských kolapsů, že způsob, jakým lidstvo v současnosti žije, je udržitelný? „Ne, ne - rozhodně ne,“ odpověděl. Přesné datum onoho „zborcení“ civilizace ale pochopitelně neznáme.
Myšlenka, že lidstvo má osud ve vlastních rukou, není nová. Např. v polovině 20. století historik Arnold Toynbee, který studoval různé osudy 28 společností, prohlásil následující: „Civilizace umírají na sebevraždu, ne na vraždu.“