Článek
„PRAK se rozjel loni, je to nástroj pro zrychlení přenosu vědeckých poznatků do praxe, jenž umožňuje financovat činnosti, na které doposud v rozpočtech pracovišť často nebyly peníze. Počítáme s tím, že se jedná o kontinuální program se širokým záběrem a zacílením na všechna pracoviště AV ČR,“ uvedl Martin Smekal, vedoucí Centra transferu technologií AV ČR, které program zaštiťuje.
Žadatelé z Ústavu geoniky AV ČR vyvinuli pulzující vodní paprsek pro odstraňování nánosů z lodních trupů
Mezi úspěšné projekty, které vybrali, patří např. speciální úpravy povrchů v senzorových čipech Ústavu makromolekulární chemie AV ČR. Tým chce založit spin-off firmu, která se zaměří na zpeněžení této technologie.
- Spin-off firma je podnikatelský subjekt založený za účelem komercializace duševního vlastnictví vytvořeného ve výzkumné organizaci.
Podobný plán mají žadatelé z Ústavu geoniky AV ČR. Ti vyvinuli pulzující vodní paprsek pro odstraňování nánosů z lodních trupů a hledají zahraniční partnery pro vývoj tohoto nástroje.
České vědkyně: Žen je u nás ve vědě stále málo, mužské prostředí je ale příznivé
„Úroveň projektových přihlášek se zvedla. Do budoucna se budeme snažit, abychom ještě dále rozšířili povědomí o tomto programu a získali přihlášky projektů z ještě širšího záběru pracovišť Akademie věd ČR,“ doplnil Smekal.
Hodnoticí panel odborníků posuzuje přihlášené projekty na základě tří kritérií – ambicióznosti, souladu a proveditelnosti. Zkoumá, jaký dopad může projekt mít na danou oblast, jestli je dostatečně nový a uplatnitelný.
Zmíněný soulad předpokládá, že navržené aktivity a jejich výstupy mohou dosáhnout očekávaných cílů projektu. Záleží také na tom, zda projekt může vzhledem k financím i času dosáhnout svých cílů.
Badatelská práce a možnosti uplatnění
PRAK podporuje projekty, které mají blízko k uplatnění v praxi. Program řídí a administruje Centrum transferu technologií AV ČR, které zároveň nabízí poradenství, ale i zpětnou vazbu týmům, jež své projekty přihlásily. Peníze v řádech stovek tisíc korun poskytuje AV ČR po schválení Akademickou radou.
„V Akademii věd dlouhodobě pracujeme na systematičtější podpoře transferu znalostí a technologií. Perspektivním projektům proto chceme cestu k uplatnění usnadnit,“ řekla místopředsedkyně Akademie věd ČR Ilona Müllerová.
„Věřím, že PRAK i ve druhém kole vědcům pomůže, aby se soustředili hlavně na badatelskou práci,“ dodala.
Čeští fyzici vyrobili speciální magnetický nanografen ve tvaru motýla
Mezinárodní experiment potvrdil teorii českých vědců o třetí větvi magnetismu
Může se vám hodit na Firmy.cz: Akademie věd ČR