Článek
Fotoklub OKO navázal na bývalou tradici Okresního kulturního střediska, které zhruba pro 35 zájemců o fotografii připravovalo pravidelné semináře. Pamětníci se nyní obraceli na stávající fotoklub se žádostí o obnovení těchto akcí a tak jejich přání 9. listopadu bylo splněno. Na jednodenním školení se sešlo 19 zájemců, kromě 11 členů místního fotoklubu, přijeli fotografové z Brandýsa nad Orlicí a Chocně.
Na školení byl jako lektor pozván vynikající fotograf a také cestovatel a zároveň úžasný vypravěč Ing. Ctibor Košťál, který přednášku spojil z ukázkami své tvorby, a to fotografiemi ze zahraničních cest, z české krajiny i koláží vtipných a humorných situací zachycených objektivem fotoaparátu.
Košťál absolvoval ČVUT v roce 1982 a po jejím ukončení pracoval jako stavební projektant v OSP v Trutnově. V roce 1991 opustil toto zaměstnání, aby se na plný úvazek mohl živit tím, co ho skutečně baví a naplňuje, t.j. fotografií. Kvalifikaci si v letech 1992 -93 doplnil studiem královéhradecké fotografické konzervatoře.
V současné době se lze s jeho tvorbou setkat na mnoha výstavách v ČR i v zahraničí (Polsko, Francie, Slovinsko, Německo). Své práce dále uplatňuje při vydávání kalendářů, pohlednic, firemních propagačních materiálů a katalogů i ve formě závěsných interiérových fotografií. Dále se účastní koncipovaných besed spojených s promítáním diapozitivů.
Jeho zaměření je převážně na krajinářskou fotografii, kde doménu tvoří hory. První inspirací byl rodný kraj Adržpašsko a Krkonoše. Touhou však bylo naše nejvyšší pohoří vyměnit za velehory. Toto přání si splnil cestami do četných zemí Evropy (Norsko, Albánie, Rumunsko, Turecko), Asie i Afriky.
Jeho vyprávění na sobotním školení bylo zejména zaměřené na zahraniční cesty, které doplnily ukázky z Alp, Everestu, Himalájí, Bangladéše, oblastí východní Indie, Nepálu, Islandu (gejzíry, vodopády a sopka Hekla) i oblasti polárního kruhu. Charakteristika krajiny pak přináší na tyto fotografie i zobrazení člověka jako dokumentu o životě v těchto zemích.
Další ukázkou z cesty do USA byly diapozitivy z proslulých amerických národních parků - Yellostonského, Grand Canyonu a dalších šestnácti, které navštívil. Účastníkům školení tak umožnil aspoň na chvíli se stát svědky pobytu ve 44°C ve stínu, skrýt se ve stínu sekvojí starých tři tisíce let, prohlédnout si pověstné gigantické stromy, tyčící se hory a padající vodopady.
Na závěr, coby českého patriota, to byl cyklus Kde domov můj a Fotografie bez hranic. Jako zdůvodnění postoje k předvedené tvorbě uvedl své životní motto: "Žiji proto, abych fotografoval, fotografuji, abych žil."
Odpolední program patřil besedě nad jednotlivými fotografiemi a rozboru přinesených fotografií jednolivých účastníků. Každý snímek byl hodnocen se zřetelem na osobitý přístup a představu kompozice, takže nikdo neodešel zklamán, naopak obohacen o poznání z posouzení opravdového odborníka.