Článek
Zkušeným kriminalistům se po čtyřech letech usilovné práce podařilo proniknout do podstaty jejich nekalého jednání a odhalit jejich totožnost. Podvodníci využili anonymního platebního systému, který umožňuje hradit zboží či služby bez využití osobních údajů prostřednictvím platební karty aktivované pouze na telefonní číslo.
„Muži si koupili 244 SIM karet a stejný počet anonymních platebních karet, které aktivovali různými telefonními čísly. Poté založili desítky e-mailových schránek. Na bazarových internetových portálech inzerovali elektroniku a další spotřební zboží nejčastěji v částkách 1000 až 5000 korun,“ popsala mluvčí.
Při svém počínání uváděli různá telefonní čísla, smyšlená jména, se zájemci o zboží komunikovali vždy pouze e-mailem. Zboží slíbili zaslat poté, co jim na účet přijde požadovaný finanční obnos. Peníze zinkasovali, ovšem zboží nezaslali.
„Policisté měli velmi těžkou práci. V anonymním platebním systému neexistují jména majitelů platebních karet, je založen právě na bezejmennosti platícího. SIM karty, které muži používali, byly volně prodejné, takže také nebylo možné zjistit jejich majitele,“ řekla Monika Kozumplíková.
Desítky e-mailových schránek založili podvodníci z různých přístrojů i míst. Prostřednictvím firmy, která anonymní platební systém provozovala, si kriminalisté vyžádali informace o konkrétních místech, odkud muži peníze vybírali.
„A tady odhalili policejní analytici jejich slabou stránku. Po obdržení kamerových záznamů z těchto výběrů měli jasno. Zjistili, že peníze vybíral vždy pouze jeden z mužů. Poté, co oba zadrželi, našli u jednoho z nich dvaašedesát tisíc korun v hotovosti. Na jejich účtech zabavili kriminalisté už pouze 114 tisíc korun,“ uzavřela mluvčí
Policejní komisař z oddělení hospodářské kriminality ve Zlíně podal v těchto dnech státnímu zástupci návrh na podání obžaloby proti oběma obviněným mužům.