Článek
Mistrovství světa v interpretačním umění zažilo svůj dvacátý ročník. Soutěžili na něm vybraní účastníci z šedesáti států světa v pěti kategoriích – hudba, divadlo, tanec, zpěv a modeling. Z České republiky postoupilo z finálního galavečera v Divadle na Šantovce v Olomouci šest reprezentantů a dvě skupiny.
Mladý saxofonista, žák ZUŠ Zlín, jako jediný instrumentalista delegace zastupoval v juniorech (13 - 15 let) kategorie klasika, jazz a open. Stříbrnou medaili získal za svůj projev v kategorii jazz a bronz v kategorii open.
„Z konkurence jsem měl velký respekt. V každé skupině bylo kolem dvaceti soutěžících – hráli na housle, kytary, tahací harmoniky, klavír, bicí, flétny, ale i čínské a thajské lidové nástroje,“ vzpomíná na horké chvilky v roli soutěžícího Jirka.
Díky World Championship of Performing Arts se mladík podíval také do Českého domu v New Yorku a nasbíral řadu zkušeností.
„Díky soutěži jsem si zdokonalil angličtinu. Bylo zajímavé setkat se a navázat kontakty s hudebníky z jiných zemí, z někdy velice odlišných kultur,“ popisuje saxofonista a dodává, že si uvědomuje, že bez přípravy a dobrého vedení by si domů medaile nepřivezl. „Je dobré vědět, že se na mojí ”zušce” na Štefánikově ve Zlíně učí na světové úrovni!“
Právě na ZUŠ Zlín teď v září nastoupil navíc i ke studiu tenorsaxofonu. A opět ho hudebně povede Jan Slavík. Na škole učí dechové nástroje, má výrazné zkušenosti z kapel i jako bývalý filharmonik. Jeho svěřenci na soutěžích sbírají ceny často. Z úspěchu dalšího svého žáka je nadšený a je si jistý jeho oprávněností.
„Jirka je velmi pilný, houževnatý a cílevědomý žák s nadprůměrnými předpoklady. Nic nenechává náhodě a už teď má o své budoucnosti naprosto jasno. Přesto, že muziku a hlavně saxofon má nade vše rád, chce být lékařem a zachraňovat lidské životy. Hudbu chce mít celoživotním koníčkem,“ řekl Jan Slavík. „Nic se teď na naší práci nezmění, budeme pokračovat stejným způsobem tak, abychom z ní měli stále radost,” dodal pedagog.
ZUŠ Zlín je nejstarší základní uměleckou školou ve Zlíně a kolébkou divadelního života v Baťově městě. Poskytuje státní vzdělávání ve čtyřech oborech – výtvarném, hudebním, tanečním a literárně-dramatickém. Mezi pedagogy jsou někteří členové Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, známý akordeonista Vojtěch Szabó, či herec a režisér Petr Nýdrle.
Škola se podílí na kulturním životě města výstavami či vystoupeními, známé jsou její charitativní akce i tradiční průvod Martínků. Spolupracuje se zlínským mezinárodním filmovým festivalem, FEDO, nebo byla součástí projektu České filharmonie. Absolventy instituce jsou například herec Pavel Zedníček, muzikant Felix Slováček, řada členů souborů divadel i filharmonií a další.