Článek
Zlínský kraj zahájil návrat na mapu filmařských destinací zhruba před třemi lety. 1. prosince 2016 začala fungovat tamní filmová kancelář. Zlín Film Office je dnes prvním kontaktním bodem pro filmaře přicházející do kraje a zároveň užitečným prostředníkem mezi produkcemi a regionem. Kancelář poskytuje štábům servis za podpory Zlínského kraje a řady měst a obcí.
„Na první pohled je patrné, jak jsou tady podpoře audiovizuální výroby všichni nakloněni, včetně těch nejdůležitějších – místních obyvatel. Je tomu tak i díky bezvadně propracované komunikační strategii zlínské filmové kanceláře. A kdybychom měli jmenovat jediný projekt, který by mohl jít příkladem dalším krajům, jsou to tzv. Filmové obce. Jde o taková města a obce, které nabízejí filmařům zvýhodněné podmínky natáčení, například bezplatné zábory nebo pomoc se svozem odpadků. Na Zlínsku jich funguje již 19,“ informovala Pavlína Žipková, vedoucí Czech Film Commission Státního fondu kinematografie.
Soutěž Film Friendly upozorňuje na regiony a lokace, které aktivně spolupracují s filmaři a snaží se o co nejefektivnější využití natáčení pro dané místo. Cenu uděluje Czech Film Commission, letos společně s Českou lokační unií sdružující lokační manažery a skauty. „Díky značce Film Friendly producenti a lokační manažeři při plánování projektů vědí, kde mohou očekávat efektivní a rychlou spolupráci, a mohou se i proto rozhodnout natáčet právě tam,“ uvedl Luděk Herda z České lokační unie.
Zlín Film Office za necelé tři roky své existence již spolupracovala na řadě zajímavých projektů, např. s tvůrci celovečerních filmů TvMiniUni: Zloděj otázek, Hodinářův učeň, Zátopek, Poslední aristokratka, ale také seriálů Kriminálka 5.C nebo Strážmistr Topinka. Kancelář byla také u vzniku několika bakalářských a magisterských filmů nejen místních studentů, asistovala při natáčení řady reklamních spotů, krátkých filmů a videoklipů.
Ocenění si zástupci vítězné kanceláře převezmou v průběhu 54. Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech.