Článek
Životice jsou od roku 1960 součásti statutárního města Havířov v okrese Karviná v Moravskoslezském kraji.
"S událostmi v Životicích je úzce spojena odbojová činnost jediné diverzní a sabotážní skupiny Zemské armády (Armia Krajowa, AK), která působila v dnešní české části Těšínska. Právě její ozbrojené střetnutí s příslušníky gestapa ze dne 4. srpna 1944 v hostinci Isidora Mokrosche v Životicích se pro nacisty stalo záminkou ke krvavé odplatě, jež postihla nevinné obyvatele Životic a okolních obcí," píše ve své publikaci Svědectví ze Životic Mečislav Borák (kniku vydalo Muzeum Těšínska v roce 1999).
Odplata na sebe nenechala dlouho čekat. Již 5. srpna 1944 probíhaly v budově české školy v Životicích a na blízké četnické stanici v Dolních Bludovicích výslechy svědků přepadení. Životice byly gestapem kompletně obklíčeny.
Dne 6. srpna 1944 občany Životic a okolních obcí stříleli bez ohledu, zda měli s událostí něco společného. Jako první byl zastřelen Josef Kubiena podobně jako další bludovští občané bydlící na kopci v blízkosti Životic. Mnoho mužů bylo zastřeleno na cestě z práce domů. Na těchto místech stojí dodnes památníčky nevinných obětí. Bylo zastřeleno 36 občanů, kteří neprokázali německou státní příslušnost. Zavražděno bylo 28 Poláků a 8 Čechů.
Na památku nevinně zastřelených občanů byl v Životicích 25. září 1949 slavnostně odhalen pomník obětem tragédie. V roce 1982 byla zahájena výstavba nového muzejního objektu v Životicích u pomníku obětem tragédie. Památník životické tragédie byl vybudován k uctění obětí nacistické likvidační akce, která proběhla v srpnu 1944.
Každoročně se u životického památníků ve výročních dnech válečné tragédie koná mírová slavnost. Pietní shromáždění věnované 68. výročí popravy 36 občanů Životic a okolních obcí hitlerovskými okupanty se bude konat 11. srpna v 10 hodin u Výstavní síně v Životicích.
Zdroj: Mečislav Borák, Svědectví ze Životic (Těšínsko za druhé světové války a okolnosti životické tragédie), Muzeum Těšínska, Český Těšín
Další podrobnosti: www.muzeumct.cz