Článek
„Expozice představuje Čechy, Moraváky a Slováky, kteří se nechali inspirovat kulturami severoamerických indiánů. Její součástí budou ukázky oděvů, šperků, členek i vybavení napodobující život indiánů před více než sto lety,“ uvedla kurátorka výstavy Petra Hanáková.
Artefakty, mezi nimiž nebude chybět ani tradiční domorodé obydlí týpí, doplní i fotografie z táboření v přírodě, pohled na taneční slavnosti powwow, příběhy, myšlenky a vnímání světa původních obyvatel USA a Kanady.
„Nechybí ani část věnovaná setkání se současnými indiány a pohled na střet domorodých obyvatel s „bílou civilizací“,“ doplnila Petra Hanáková s tím, že všechny výstavní předměty zapůjčila komunita lidí zajímající se ve svém volném čase indiánské kultuře. Většina z nich tento životní styl trvale vyznává a přímo i praktikuje.
Během vernisáže zazní i indiánské písně. Součástí výstavy bude také doprovodný program a budou připraveny i edukační programy pro školy. Výstava potrvá do 20. dubna.
Doprovodný program k výstavě:
Posvátná místa a příběhy indiánského kmene Černonožců - 13. 2. 17:00: Povídání o setkání s indiánským kmenem v jihozápadní Kanadě, jeho zemí, lidmi, příběhy a tradicemi.
Round Dance Night - 21. 2. 18:30: Večer s indiánskou hudbou. Ke kruhovému tanci zahraje hudební skupina z Moravy, která se zabývá tradiční hudbou severoamerických indiánů.
Babi, dědo, pojďme v sobotu za indiány! - 8. 3. 10:00–18:00: Den věnovaný především prarodičům a jejich vnoučatům, ale nejen jim. Příběhy, tvoření a poznávání indiánské kultury pro malé i velké.
Medicínové kolo indiánů kmene Černonožců - 13. 3. 17:00: Harmonie lidské bytosti pohledem tradiční indiánské kultury.
Komentované prohlídky - 4. 2., 4. 3., 1. 4. vždy v 17:00: Rádi se dozvíte více o vystavených exponátech, původních obyvatelích severoamerických plání a lidech, kteří se zabývají jejich kulturou u nás? Přijďte na některou z komentovaných prohlídek.