Hlavní obsah

Železný týden pokračuje v Opavě, Brně a Hradci Králové

Novinky, Táňa Modlová

Na 150 vysloužilých elektrospotřebičů přinesli ve dnech 5. - 7. září do regionálních muzeí jejich návštěvníci v rámci společné akce s kolektivním systémem ELEKTROWIN a krajskými úřady s názvem Železný týden.

Foto: Táňa Pokorná
Článek

Nejvíc spotřebičů – kolem 80 – se sešlo v Jihlavě, kde bylo partnerem akce Muzeum Vysočiny. Stejně jako ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a ve Východočeském muzeu v Pardubicích znamenaly přinesené spotřebiče úsporu na vstupném. Ti, kdo je přišli odevzdat do pojízdného Recyklatoria ELEKTROWINu, se stali „hrdiny Železného týdne“ a odnesli si i další odměny.

Od pátku do neděle 12. - 14. září pokračuje seriál akcí v Opavě, Hradci Králové a v Brně. Recyklatorium tentokrát zavítá do Slezského zemského muzea, Muzea východních Čech a do brněnského Technického muzea. 

„Před 100 – 150 lety lidé neměli peněz nazbyt a nouze je nutila žít úsporně – ale tím také mnohem šetrněji k přírodě než dnes. Zejména nákladnější věci se dědily z generace na generaci – nábytek, šaty, ale třeba i nářadí nebo nádobí – například hrnce nebo lžičky, což je dnes už pro naše současníky nepředstavitelné,“ říká Jiří Šíl ze Slezského zemského muzea v Opavě.

Elektřinu pochopitelně tehdy naši předkové neměli – prali na valše, vodu brali ze studny, nádobí se mylo ve škopku. Potraviny skladovali ve spížích nebo ve sklepě a vařili na kamnech, ve kterých zatápěli uhlím a dřevem.

Motto Muzea východních Čech v Hradci Králové říká „sbíráme Vaše vzpomínky“. Vysloužilé spotřebiče, které mnohdy strávily v té které domácnosti nemalý čas, jsou nepochybně jejich součástí.     

Předměty, které návštěvníci na akci Železný týden do muzea přinesou, zde proto nemusí svůj život skončit, ale naopak mohou právě začít život nový.

„Po výběru se mohou stát součástí muzejních sbírek a v budoucnu tak vydat dalším generacím svědectví o každodenním životě v minulosti i o dějinách techniky a průmyslu,“ vysvětlil Josef Šrámek, kurátor historického oddělení pověřený výběrem předmětů do sbírek.

„V Technickém muzeu v Brně mohou návštěvníci vidět velkou řadu historických elektrospotřebičů. Zajímavé kousky naleznou návštěvníci například v expozici Komunikační a sdělovací techniky nebo v tzv. Historické uličce. Bohužel ne všechny vysloužilé spotřebiče však mohou být vystaveny v muzeu,“ uvedl Marek Kozel z Technického muzea v Brně.

Technické muzeum v Brně mapuje pomocí patnácti stálých expozic vývoj průmyslu a techniky na území České republiky. Mezi nejoblíbenější expozice patří zejména u dětí tzv. technická herna, kde si děti mohou vyzkoušet například různé fyzikální pokusy.

Kromě výstav pořádá muzeum také řadu specializovaných programů nejen pro rodiny s dětmi. A právě recyklace je jedním z klíčových témat, na které se muzeum také soustředí. Jedná se totiž o jeden z důležitých článků výrobního procesu současnosti.

„Již v minulosti jsme pořádali řadu výstav a doprovodných programů, které měly veřejnosti názorně předvést a vysvětlit, jak je důležité třídit. Co všechno se dá z použitých předmětů znovu vyrobit a jak může být recyklování užitečné,“ dodal Marek Kozel.

Související témata:

Výběr článků

Načítám