Hlavní obsah

Zámek v Doudlebách nad Orlicí sází na nevšední zážitky, nabízí i memoáry paní hraběnky

Novinky, Robert Rohál

Jestliže zamíříte do zámku v Doudlebách nad Orlicí, rázem se ocitnete jakoby v jiném a tak trochu pohádkovém světě. Půvabné sídlo je dílem italských renesančních umělců, kteří si dali záležet i na sgrafitové výzdobě na fasádách.

Foto: Robert Rohál

Zámek v Doudlebách na Orlicí.

Článek

Právě unikátní sgrafitová výzdoba, pokrývající všechna vnější i vnitřní průčelí, je vysoce ceněna odborníky i širokou veřejností.

Renesanční skvost láká i filmaře, naposledy tady točil renomovaný režisér Juraj Jakubisko řadu scén pro svůj velkofilm Báthory. Natáčelo se jak v zámeckém parku, tak v zámeckých komnatách. A právě i několik příhod z natáčení se návštěvníci dovědí během komentovaných prohlídek.

Stejně tak se dozví základní fakta - třeba, že zámek dal v roce 1588 postavit Mikuláš Starší z Bubna a že původně sloužil jako letní sídlo, které bylo později využíváno jako lovecký zámek. Bez zajímavosti není ani skutečnost, že rod Bubnů stavbu vlastní (s výjimkou let 1948 - 1993) nepřetržitě.

Kromě dobově zařízených sálů, které představují ukázku šlechtického bydlení, lze možno navštívit nejen Babiččin dvoreček, kde majitelé chovají domácí zvířectvo, ale i 350 let starou a nedávno zrekonstruovanou sýpku. Ta se nachází v bezprostřední blízkosti zámku a od letošního roku se proměnila na přírodovědné muzeum. Zajímavě členité expozice přinášejí pohledy odpovídající skutečnému dění ve volné přírodě či lese.

Podle majitele zámku Petra Dujky bude sbírka savců postupně doplňovaná a rozšiřovaná. „Chtěl bych, aby to bylo muzeum přírodovědy, myslivosti a také pytláctví. Myslivost jde totiž s pytláctvím tak trochu ruku v ruce. Vedle toho návštěvníci uvidí také mořské živočichy, brouky, motýly, ale také minerály,“ dodává.

Návštěvníci mohou zamířit i do kavárny, která je spolu s pokladnou a prodejnou suvenýrů umístěna v přízemí zámku a je vybavena dobovým nábytkem. Zakoupit si zde mohou i memoáry poslední hraběnky, paní Eleonory Dujkové, rozené Bubna-Litic.

V těchto měsících je doudlebský zámek otevřen od úterý do neděle, v červnu od 9 do 17 hodin, v červenci a srpnu od 9 do 18 hodin, přičemž poslední prohlídka začíná hodinou před koncem.

Související témata:

Výběr článků

Načítám