Článek
Na rozdíl od většiny našich renesančních zámků nejde o renesanční přestavbu hradu či tvrze, ale o realizaci originálního projektu italské pozdně renesanční stavby typu "palazzo in fortezza" a celého rozsáhlého areálu včetně zahrady, hradební zdi a vodního příkopu. Rovněž umístění v údolí je pro tehdejší dobu neobvyklé.
Dnes v něm návštěvníci obdivují především bohatou manýristickou výzdobu interiérů a nedávno zrestaurovanou kašnu na pozoruhodném arkádovém nádvoří s devadesáti sloupy. Ty jsou bohatě vyzdobeny celkem 540 reliéfy, zobrazujícími válečné motivy, erby, fantastická zvířata a bytosti, maskarony a hudební nástroje.
Historie nám říká, že si stavbu objednal a financoval vzdělaný Jan Šembera Černohorský z Boskovic, ve své době jeden z nejbohatších moravských šlechticů. Vzdělání a majetek mu umožnily nejen stavbu, ale i výzdobu sídla objednat u prvotřídních umělců, čímž celý čtyřkřídlý zámek se třemi patry arkád a komponovanou zahradou více než skvěle reprezentoval postavení rodu i Jana Šembery.
S jeho dcerou Kateřinou vyženil panství Maxmilián z Lichtenštejna. Za něj byla v letech 1635-1637 na nádvoří umístěna nádherná manýristická kamenná kašna, provedená Petrem Maternou podle návrhu Giovanniho Giacoma Tencally a přistavěny čtyři rohové věže s kovovými "lucernami". Ty však pro velkou tíhu musely být z věží postupně sejmuty.
Svou obrannou kvalitu prokázal bučovický zámek v roce 1645, kdy jej hrstka vrchnostenských úředníků, myslivců a měšťanů ubránila proti početnému švédskému oddílu.
K zásadním změnám došlo v roce 1681, kdy zámek přestal sloužit jako sídlo panstva a stal se jakýmsi administrativním centrem panství, a od roku 1720 sídlem centrální lichtenštejnské účtárny. Od té doby žádné závažnější stavební úpravy nenarušily jeho italský renesanční charakter.
Dnešní návštěvníci mohou s průvodcem projít první okruh, který zahrnuje reprezentační sály a soukromé pokoje s unikátními malovanými stropy a štukaturou. V přízemí zámku se podívají do Zaječího pokoje, Venušina sálu, Císařského pokoje, Ptačího sálu, Sálu smyslů, zbrojnice a také do přípravny jídel, v patře si mohou prohlédnout barokní kapli.
Druhý okruh je už individuální, během něhož mohou návštěvníci vidět vesměs sezónní výstavy. V přízemí zámku nechybí ani kavárna, která disponuje dětským koutkem.
Zámek, který stojí v samém centru Bučovic, je otevřen od úterý do neděle vždy od 10 do 16 hodin.