Hlavní obsah

Zámek Sychrov přitahuje nejen návštěvníky, ale i filmové tvůrce z domova i ze světa

Novinky, Robert Rohál
Aktualizováno

Na návštěvu Sychrova se hodně lidí zpravidla těší. I když v romantickém zámku v Libereckém kraji předtím nikdy nebyli, jeho podoba jim - díky filmům, které se tu točily, uvízla ve vizuální paměti. Jednu z nejvýznamnějších staveb ve stylu romantické novogotiky totiž nelze jen tak přehlédnout.

Foto: Robert Rohál

Zámek Sychrov snímaný ze zámeckého parku.

Článek

Už na zámeckém schodišti okamžitě poznají, že se nacházejí v prostředí, kde se točila pohádka režiséra Zdeňka Zelenky Nesmrtelná teta, v níž si zahrály takové hvězdy jako Jiřina Bohdalová, Jaromír Hanzlík, Petr Nárožný, Naďa Konvalinková nebo Filip Blažek.

Dobře se na ně ostatně pamatuje i kastelán PhDr. Miloš Kadlec, který v té době na Sychrově působil.

Na otázku, jestli má zámek "zmáklej", že by se v něm mohl pohybovat i se zavázanýma očima, zámecký pan odpovídá: „Myslím si, že Sychrov znám opravu dobře. Nikdy bych ovšem netvrdil, že mě zámek ničím již nemůže překvapit. Neustále získáme nové a nové poznatky, řadu informací i objevů. Na chození zámku „poslepu“ mám jednu ne zrovna příjemnou vzpomínku z filmování v roce 1988, kdy na Sychrově natáčel režisér Vít Olmer televizní hororovou komedii Strašidlo cantervillské. Asi nikdy nezapomenu na 13. prosinec toho roku, kdy kromě provozních záležitostí - jako je překládání stovky pytlů s cementem z vagonů na vůz traktoru a jeho vykládání na zámku - jsem se musel smířit s tím, že můj nadřízený povolil filmařům vypustit holuby v přijímacím salonu. Plný vzteku a bezmoci jsem šel ztemnělou schodišťovou halou, kterou tak dobře znám. Netušil jsem ovšem, že na podestě je u zábradlí přivázán obrovský výr, kterého jsem se lekl, zakopl a rukama jsem se zabořil do bedny s hady, které opravdu nemusím. Od té doby už raději netvrdím, že když jdu popaměti, nic mne nemůže překvapit…“

Zážitky s filmaři má různé. Například když se na Sychrově točila v roce 1997 americká komedie Kosmetička a zvíře s hvězdným Timothy Daltonem v hlavní roli, tak už při obhlídkách si architekt z USA přál, aby byla před natáčením nově obnovená fasáda zámku přetřena na žluto. Velice těžko chápal, že se oni budou muset přizpůsobit našim podmínkám - a ne naopak.

„Krásné vzpomínky mám na natáčení televizního filmu Záhada zlatého servisu,” pokračuje pan kastelán, „kdy osobní setkání a povídání s panem Rudolfem Hrušínským bylo opravdu nezapomenutelným zážitkem. Musím konstatovat, že při natáčení této televizní inscenace pro Mates (Malé televizní sázení, pozn. aut.) se vytvořila mezi zaměstnanci správy zámku a štábem bezvadná atmosféra. Rád vzpomínám i na natáčení seriálu Dobrodružství kriminalistiky, konkrétně šlo o díl Střela, v němž hráli Hana Maciuchová nebo Vlastimil Brodský. Stejně tak rád vzpomínám na režiséra Zdeňka Trošku, s nímž jsem se seznámil někdy v roce 1986, kdy správa zámku Sychrov natáčela dokument ze svých finančních prostředků o Antonínu Dvořákovi a jeho vztahu k Sychrovu a především zdejšímu patronátnímu komisaři a správci Aloisi Goeblovi. Já se podílel na scénáři, Zdeněk Troška režíroval, Pavel Dosoudil byl kameramanem. Byla to moc příjemná setkávání, což se opakovalo o něco později - to když na Sychrově natáčel exteriéry své pohádky Nejkrásnější hádanka. Natáčení s ním jsou vždy ta nejpohodovější, která jsem tady zažil.“

Návštěvníci Sychrova si během prohlídky zámku, který je otevřený celoročně, ale dost možná vzpomenou i na televizní pohádku Zlatovláska, film Radúz a Mahulena nebo také na komedii Sedm hladových.

Související témata:

Výběr článků

Načítám